UA / RU
Підтримати ZN.ua

Прямі поставки газу з РФ будуть залежати від виплат Росією компенсацій за арбітражами – Оржель

За словами міністра, обсяги і терміни постачання газу максимально координуються з європейською стороною.

Україна в газових переговорах з РФ в процесі розгляду пакетної пропозиції російської сторони про продовження транзиту і відновлення прямих постачань газу, як і раніше, враховує компенсації боргів "Газпрому" за Стокгольмським арбітражем. Про це заявив глава Минекоенерго Олексій Оржель на брифінгу в Києві.

"Є зафіксовані відповідні зобов'язання на рівні арбітражів: якщо це пов'язано з прямим постачанням, то ми прямі поставки безпосередньо пов'язуємо з компенсацією цих боргів", – заявив він.

За словами міністра, в питаннях обсягів і строків поставки Україна максимально координується з європейською стороною, так як це для європейських партнерів також критично важливі моменти.

При цьому Оржель підкреслив: збереження транзиту газу важливо, щоб не було "жодних технічних проблем" або включення української газотранспортної системи у реверсному режимі.

Він також вказав, що з припиненням транзиту можливе зростання ціни газу на європейських ринках і на українському ринку.

19 листопада "Газпром" відправив "Нафтогазу" пропозицію щодо укладення нового або продовження чинного договору, термін дії якого закінчується 1 січня 2020 року. Російська компанія запропонувала НАК відмовитися від 3 млрд доларів, виграних у Стокгольмському арбітражі, в обмін на річний контракт і 25% знижку на газ. До того ж у Кремлі висловлювалися винесення теми газового транзиту на майбутній "нормандський" саміт. У "Нафтогазі" і Міненергетики пропозиції "Газпрому" відкинули.

28 жовтня у Відні відбулися двосторонні переговори представників України і РФ, присвячені транзиту і постачань газу. У "Нафтогазі" запевнили, що зустріч була узгоджена з Європейською комісією.

На зустрічі 28 жовтня учасники переговорів щодо транзиту газу з Росії до ЄС через ГТС України не досягли якихось предметних домовленостей.

19 вересня представники "Нафтогазу" і "Газпрому" попередньо домовилися про початок предметних переговорів щодо контракту з транзиту газу з РФ до ЄС через ГТС України. Українська сторона передала росіянам дорожню карту анбандлінгу і проекти договорів про транспортування газу через ГТС України і про взаємодію між операторами суміжних газотранспортних систем. Росіяни вперше допустили можливість співпраці з "Нафтогазом" за європейськими правилами з 1 січня 2020 року.

Детальніше про результати зустрічі, переговорні позиція сторін і перспективи укладення контракту читайте в матеріалі Алли Єрьоменко "Транзитний контракт: Чим договір відрізняється від домовленості" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".