Велика приватизація держоб'єктів в Україні була не зупинена, а перенесена. Це рішення приймалося Фондом держмайна спільно з Кабміном і міжнародними організаціями, такими як МВФ, ЄБРР.
Про це в інтерв'ю DT.UA заявив глава Фонду державного майна Ігор Білоус.
"Ми дійшли висновку, що не можемо продавати великі об'єкти, оцінені за старою методикою 2003 р., це відвертий злочин. За цією методикою ми оцінили 5% ОПЗ в 39 млн грн і прозріли. Це дуже мало, хоч і за законом. Логіки в цьому ніякої. У результаті ми вирішили, що все ж таки треба спочатку поміняти хоча б методику оцінки. Вона зараз у КМУ. У Раді ще зависли поправки до закону про приватизацію. Це все підготовка до великої приватизації", - розповів Білоус.
Він поділився новими підходами при оцінці майна, які закладені в розроблений ФДМ закон. "Ми хочемо залучати зовнішніх експертів. Щоб це робив не фонд, а фахівці зі світовим ім'ям. Закон описує, як це все має відбуватися. Західні підходи, застосовувані міжнародними інвестиційними банками: методи дисконтованих грошових потоків, порівняння аналогів, угод тощо. Речі, які аналізують з погляду ринку", - розповів Білоус.
"Ми ще хочемо залучати арбітрів з оцінки, виставляти оцінки на зовнішні слухання. Щоб не було упередженого ставлення, що от Фонд оцінив щось у три копійки. Якщо ми можемо бодай якось запустити ринкові механізми, то повинні це зробити", - додав він.
Білоус також повідомив, зокрема, що приватизація ОПЗ запланована на лютий 2016, обленерго – на весну.
Відповідаючи на запитання, чи доцільно проводити малу приватизацію за старою методикою, Білоус відповів, що Фонд змушений так робити.
"Ми повинні їх продавати. Вони висіли десятки разів у продажу, і їх ніхто не купував. А зарплати тим же сторожам, бухгалтерам платити треба. За електрику платити потрібно. Гроші з держбюджету йдуть, і ніхто їх не рахує, ніхто не знає цієї цифри. Стоять собі ці об'єкти, податку на землю не платять, зарплати мінімальні, є якісь орендні договори. Куди йдуть ці гроші за оренду, скільки? Як це перевірити? Навіщо держава витрачає гроші на ці об'єкти? Немає інших сфер для фінансування?" - сказав глава ФДМ.
За його словами, відомство вперше за 24 роки провело інвентаризацію об'єктів малої приватизації, яких на даний момент – 907. В основному це нерухомість - їдальні, прохідні, напівіндустріальні об'єкти. "Ми для них вперше запустили голландські аукціони, там ціна спускається до 100 тисяч гривень і нижче", - повідомив Білоус.
Як повідомлялося, на початку жовтня Кабмін переніс велику приватизацію на 2016 рік. Приватизація повинна буде проходити за новими правилами з залученням іноземних радників з продажу.
Читайте повністю інтерв'ю Юлії Самаєвої і Ігоря Маскалевича з Ігорем Білоусом: "Ми хочемо збільшувати сумну статистику чи працювати над інвесткліматом?" у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".