UA / RU
Підтримати ZN.ua

Повернення "Газпрому" необхідного боргу не є головним для перемоги "Нафтогазу" у Стокгольмі

РФ вимагає сплачувати за газ 485 дол., але це неприйнятна вартість для України. У свою чергу, "Газпром" відмовляється приймати сплату за ціною 268 дол., як згоден це зробити "Нафтогаз". Варіантом може стати те, що стокгольмський суд сам встановить тимчасову ціну для розрахунків між компаніями до закінчення суперечки.

Вимога "Газпрому" з погашення заборгованості за поставлений, але не сплачений газ не є критичною для арбітражного розгляду, ініційованого НАК "Нафтогаз України". В тому числі з урахуванням заявленої НАКом позиції, що сума переплати через неринкову ціну газу становить близько $ 6 млрд - тобто перевищує необхідну заборгованість $ 4,5 млрд, якої вимагає "Газпром".

Про це у своїй статті у ZN.UA пише юрист-міжнародник Олександр Малиновський.

Тим не менш, відзначає він, безсумнівним є те, що за фактично поставлений в Україну газ має бути сплачено. Це буде відправною точкою для рішення арбітражу щодо позовних вимог "Газпрому".

Питання, однак, полягає в тому, за якою ціною повинна розраховуватися вартість поставленого газу.

zn
У "Нафтогазу" є всі шанси перемогти в суді, якщо серйозно обґрунтувати

Вимоги "Газпрому" ($ 4,5 млрд) ґрунтуються на ціні $ 485 за тисячу кубометрів. Якщо взяти за основу ціну, яку "Нафтогаз України" вважає ринковою ($ 268,5), сума заборгованості на кінець травня 2014 р. становить близько 3,1 млрд дол. Відповідно, "Нафтогаз України" може виходити з того, що до винесення рішення у суперечці про ціну газу слід утриматися від сплати за поставлений газ, оскільки сплата за ціною $ 485 за тисячу кубометрів буде суперечити юридичній позиції "Нафтогазу" в арбітражі.

У той же час, для сплати за ціною $ 268,5 немає достатніх юридичних підстав - між сторонами не підписано комерційні акти прийому-передачі газу за квітень і травень 2014 р. через розбіжності з ціною газу. Крім того, сам "Газпром" не погоджується приймати сплату за ціною $ 268,5.

Справді, вважає Малиновський, компромісним варіантом могла б стати угода про проміжну (тимчасову) ціну на рівні $ 326, яка б застосовувалася на період вирішення ціновоъ суперечки між "Нафтогазом" і "Газпромом". Потім за підсумками арбітражу було б проведено остаточне коригування розрахунків.

Як відомо, цей компромісний, практичний і ринковий варіант пропонувала Єврокомісія, він був прийнятним для "Нафтогазу", однак, на жаль, його відкинув "Газпром".

У той же час, підкреслює юрист, не слід виключати ймовірність того, що проміжна (тимчасова) ціна може бути виставлена за рішенням самого арбітражу на період розгляду суперечки.

Подробиці читайте у статті юриста Олександра Малиновського "Два позови - одна арбітражна справа" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна". !zn

Читайте також:

Україна з 2009 року заплатила РФ за газ понад $ 50 млрд, - Яценюк

Єврокомісія підтвердила: РФ зірвала газові переговори з Україною, відкинувши пакетну пропозицію