UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пошкоджене житло: чи можна отримати відшкодування, якщо воно на окупованій території

Юристи пояснили, як це можна зробити.

Через війну, яку розпочала Росія проти України, будинки багатьох українців були пошкоджено. За законом, вони мають право на отримання компенсації.

Читайте також: Компенсація за працевлаштування: як роботодавцю її отримати

Юристи «Право на захист» пояснили, як подати заяву на відшкодування житла, яке знаходиться на тимчасово окупованих територіях (ТОТ).

Механізм звернення з повідомленням про пошкоджене або зруйноване житло встановлений Порядком подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, затвердженим постановою КМУ від 26 березня 2022 р. № 380.

Так, відповідно до п.п. 1, 2 п. 3 вказаного Порядку:

Подати заяву про знищене або пошкоджене майно можуть фізичні особи, які є:

А також юридичні особи, які є:

Способи подачі інформаційного повідомлення про пошкоджене або знищене майно:

Для подання інформаційного повідомлення самостійно особою необхідно:

Особа автоматично отримує повідомлення засобами Порталу Дія про реєстрацію поданого нею інформаційного повідомлення.

Також це можна зробити через адміністратора центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) або нотаріуса. Якщо інформаційне повідомлення подається вашим представником, то потрібні його паспорт та довіреність.

Для подання інформаційного повідомлення через адміністратора ЦНАП або нотаріуса необхідно звернутися до адміністратора ЦНАП або нотаріуса, який у день звернення особи з метою подання інформаційного повідомлення:

Подання інформаційного повідомлення здійснюється незалежно від місця проживання чи перебування фізичної особи або місцезнаходження юридичної особи.

Сформоване інформаційне повідомлення вважається отриманим у день його подання і підлягає реєстрації та зберіганню на Порталі Дія.

Заява подається на кожен об’єкт окремо. Заява, подана одним із співвласників, вважається поданою всіма співвласниками.

Необхідні докази для отримання в майбутньому компенсації за пошкоджене або зруйноване майно:

Фіксацію фактів руйнування та пошкодження майна на території України від актів агресії РФ необхідно робити з використанням відео- або фотозйомки. У разі фіксування через фотографування необхідно додатково складати протокол на місці подій із залученням свідків (бажано дві особи), які мають підписами підтвердити викладені обставини.

Також можна скористатися такими способами фіксації:

Таким чином, для отримання доказів щодо пошкодженого або зруйнованого житла не обов’язково повинна бути присутність власника пошкодженої або зруйнованої нерухомості. Зазначені докази можуть бути зроблені або зібрані знайомими, сусідами чи іншими особами, які знаходяться в межах пошкодженого або зруйнованого майна.

Нагадаємо, Рада прийняла в другому читанні спірний закон про компенсації за зруйноване житло. Депутати затвердили щонайменше частину змін, які напередодні розкритикували експерти.