UA / RU
Підтримати ZN.ua

Половина найбільших банків не виконують норматив достатності капіталу

Сім найбільших банків не дотягують до встановленого НБУ мінімально допустимого рівня в 10%.

Навіть найбільші банки не виконують ключовий для МВФ показник достатності капіталу

Тільки 6 з 13-ти найбільших банків України виконували норматив достатності регулятивного капіталу за підсумками першого кварталу 2016 року, свідчать показники банків першої групи за національними стандартами фінзвітності, опубліковані DT.UA.

Рівень адекватності (достатності) регулятивного капіталу (Н2 - розраховується з урахуванням пов'язаних ризиків) – ключовий показник надійності банку, саме цей показник, а не "чистий прибуток", визначений як головний цільовий орієнтир у рекомендаціях МВФ щодо оздоровлення банківської системи.

Основною причиною зниження банківського капіталу в останні роки є необхідність нести величезні витрати на формування резервів через погіршення якості кредитних портфелів. Згідно з програмою розширеного фінансування EFF МВФ, вимоги до капіталу банків були тимчасово пом'якшені. Банки першої десятки повинні були забезпечити позитивне значення капіталу до 1 квітня 2016 року, а другої - до 1 травня 2016, значення достатності на рівні не менше 5% - до 1 вересня і 1 жовтня 2016 року відповідно, з виходом на мінімально допустимий норматив (10%) у 2017-м.

Серед банків, які виконували норматив на 1-е квітня ц. р. – "Укрсиббанк" (26,1%), "Райффайзен Банк Аваль" (20,9%), "ВТБ Банк" (20,2%), "Укргазбанк" (20,2%), а також "Ощадбанк" (12,8%) і "ПриватБанк" (10,1%).

У цілому по групі найбільших 12 банків (без врахування Промінвестбанку) середній показник становив 11,2% (за минулий рік він зріс з 6,0 до 10,8%).

Слід зазначити, що державний "Укрексімбанк", який НБУ в лютому ц. р. відніс до категорії системно-важливих (разом з "ПриватБанком" і "Ошадбанком") на 01.04.16 р. все ще не виконував норматив Н2 (показник становив 9,6%) навіть після проведеного в січні-2016 збільшення капіталу Кабміном на 9,32 млрд грн (держава також докапіталізував "Ощадбанк" на 4,96 млрд). В кінці минулого року власний капітал "Укрексімбанку" виявився негативним (-3,2 млрд. грн), а показник адекватності регуяливного какпитал – найнижчим у групі найбільших (2,4%, для порівняння у двох інших держбанків: "Укргазбанку" - 19,1%, "Ощадбанку" – 11,5%). При цьому в прес-службі "Укрексімбанку" відмовилися давати які-небудь коментарі, пославшись на те, що звітність банку ще знаходиться на стадії підготовки.

Читайте також: Збиток українських банків в перші три місяці поточного року склав 8 млрд гривень

Раніше DT.UA опублікувало "свіжі" дані фінансової звітності 13 найбільших банків України. Інформація містить ще не опубліковані показники банків 1-ї групи за підсумками першого кварталу поточного (на 01.04.16 - останній звітний період) та минулого року (на 01.01.2016) за національними стандартами фінансової звітності.

Дані наводяться в розрізі окремих банків за валютою їх балансу (чисті активи), власного і регулятивного капіталу, а також нормативом його адекватності, прибутковості операційної діяльності, кредитного портфеля (загального і в розрізі юридичних та фізичних осіб), сформованими резервами, клієнтської простроченні і тд.