UA / RU
Підтримати ZN.ua

Поліція ліквідувала мережу колекторських кол-центрів: вибивали до 500 тисяч доларів на місяць

Представляючись співробітниками банківських установ чи колекторських фірм, зловмисники змушували громадян сплачувати відсутні борги або погашати борги особами, які нібито виступали поручителями. Клієнтські бази даних зловмисники скуповували у DarkNet.

На Дніпропетровщині поліцейські ліквідували мережу колекторських кол-центрів, сфера "діяльності" яких розповсюджувалася як на територію України, так і на сусідні країни, і за місяць, застосовуючи психологічні засоби впливу, вибивала до 500 тисяч доларів. Про це повідомляє сайт Національної поліції.

За даними слідства, діяльність центрів організував 24-річний мешканець м. Дніпро. Його працівники – понад 100 осіб, представляючись співробітниками банківських установ чи колекторських фірм, змушували громадян сплачувати вигадані борги або погашати борги особами, які нібито виступали поручителями. Для цього вони використовували психологічні методи впливу та діяли за підготовленою інструкцією

У своїй роботі зловмисники застосовували програми підміни телефонного номера, аби замаскувати свою діяльність. Клієнтські бази даних зловмисники скуповували у DarkNet.

Отримані в такий спосіб кошти переказували на електронні гаманці, картки підконтрольних осіб, а також переводили у криптовалюту, які надалі конвертували в готівку на території України. За попередніми підрахунками, злочинний бізнес приносив його власникам від 250 до 500 тисяч доларів США щомісяця.

За результатами проведення санкціонованих обшуків оперативники та слідчі за силової підтримки КОРД припинили діяльність п’яти кол-центрів, вилучили "чорнові" записи, 199 мобільних телефонів, понад 500 сім-карток операторів мобільного зв’язку та 549 одиниць комп’ютерної техніки.

Наразі поліцейські проводять подальші заходи для встановлення повного кола причетних до злочинної діяльності осіб та постраждалих.

Процесуальне керівництво у досудовому розслідуванні, розпочатому за ч. 3 ст. 355 Кримінального кодексу України, здійснює Офіс Генерального прокурора.

За примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов'язань чинним законодавством передбачена відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від чотирьох до восьми років.

Читайте також: Ділки оформляли на громадян кредити під 1500% "річних" і нацьковували на них колекторів

Нагадаємо, Національний банк створив Реєстр колекторських компаній

Реєстрація колекторів стартувала у зв’язку із набуттям чинності закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту споживачів при врегулюванні простроченої заборгованості" (від 19 березня 2021 року), який регулює роботу колекторських компаній. Відтепер Нацбанк слідкуватиме, щоб колектори під час вимагання сплати заборгованості не використовували нецензурну лексику, погрози та моральний тиск на боржника та пов’язаних із ним людей. У разі негідної поведінки на колекторську компанію накладатимуть штрафи. Залежно від виду порушення, суми штрафів складатимуть від 300 до 8 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5,1 – 136 тис. грн).