UA / RU
Підтримати ZN.ua

Податківці вийшли за межі вимог щодо адміністрування ПДВ – розслідування

Якщо платник потрапляє до розряду «ризикових», це дорівнює повному блокуванню його діяльності.

Держава може бачити вигоду від кожного блокування податкової накладної, оскільки вона принаймні тимчасово штучно збільшує надходження до бюджету.

Про це йдеться у розслідуванні, здійсненому Радою бізнес-омбудсмена, результати якого були нещодавно опубліковані.

Слід пояснити, що якщо з якихось причин податкова служба блокує вашу накладну з ПДВ, задепоновані гроші на суму податку також блокуються замість того, щоб стати вашими оборотними коштами. І якщо заблоковано багато накладних, у вас залишиться дуже мало коштів на ведення бізнесу і з'явиться багато проблем.

Розслідування було проведено через постійне зростання кількості скарг на необґрунтоване блокування податкових накладних.

Бізнес зі свого боку зазначає, що надмірна ретельність податкових перевірок постійно зростає і охоплює негативними наслідками все більше підприємств, досягнувши в 4 кварталі 2022 року аномальних значень.

Бізнес також вбачає у роботі автоматичної системи моніторингу оцінки ризиків чи СМКОР втручання людського чинника (як у зв'язку з виникненням проблеми у тій чи іншій бізнес-структурі, і у випадках її подолання).

І якщо платник потрапляє до розряду «ризикових», це дорівнює фактично повному блокуванню його діяльності.

У розслідуванні також зазначається, що податківці вийшли за межі вимог до адміністрування ПДВ, крім того, у різних регіонах країни податкові застосовують різні підходи, які не передбачені законодавством і не зрозумілі бізнесу. А це означає, що й можливості їх ефективно оскаржити немає.

Виправдання репресивності СМКОР доброю метою — прагненням перевиконати плани бюджету — не можуть бути сприйняті бізнесом, оскільки таке поповнення йде не за рахунок боротьби з ПДВ-схемами, а за рахунок заморожування податкового кредиту сумлінних покупців, йдеться у звіті бізнес-омбудсмена про розслідування.

Читайте також: Блокування у системі ПДВ підтверджують необґрунтований тиск на бізнес — розслідування бізнес-омбудсмена

Як раніше заявляв бізнес-омбудсмен Роман Ващук, «ми у четвертому кварталі 2022 року бачили впровадження… фіскальних змін, які вдарили майже по половині українського бізнесу, зокрема, по законослухняній його більшості. Ще до оприлюднення наших остаточних висновків ясно, що тут стріляли з гармат горобцями. Припинити хоча б такі обстріли повністю у силах української влади». За його словами, нечіткі, узагальнені та формальні причини відмов [розблокувати ПН] змушують бізнес «здогадуватися», як отримати відповідь «так».