UA / RU
Підтримати ZN.ua

Підприємці скаржаться на непідйомне ціноутворення на виконання робіт для Міноборони

Експерт пояснив, чому виконання робіт в інтересах МОУ не вигідне приватним підприємствам і може перешкодити виконанню держоборонзамовлення.

Запропоноване приватним підприємцям ціноутворення від МОУ є для них непід'ємною брилою, пише в своїй статті для DT.UA Валентин Бадрак, директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння.

За його словами, на відміну від більшості держав-виробників ОВТ (озброєння і військової техніки), на вітчизняній околиці оборонки тісняться приватні підприємства, незважаючи на те, що три десятки приватних структур сьогодні виробляють вже майже дві третини всього обсягу специфічної продукції.

Читайте також: Зобов'язання експортерів погоджувати з Міноборони експортні товари створило корупційну годівницю

"На щастя, замовники вибирають ОВТ не за принципом приналежності підприємства до державного або приватного сектору. Підтверджені характеристики техніки входять в тренд - все-таки війна. Але до приватного сектору все ж особливе ставлення", - йдеться в статті.

Голова правління ХК "Укрспецтехніка" (розробник і виробник РЛС і засобів РЕБ) Віра Кошова каже, що внутрішні інструкції військового відомства часом шокують.

"Особливо це стосується приймання і ціноутворення. В останньому випадку взагалі використовується наказ колишнього міністра оборони Павла Лебедєва, згідно з яким підприємство не має права вказувати прибуток на виріб більше 15% фактичної вартості", - говорить вона.

"І це всупереч абсолютній переконаності, що згаданий чиновник взагалі працював на сусідню країну", - зазначає автор статті.

"Керівник НВП "Атлон Авіа" Артем В'юнник теж не приховує, що на практиці виконання робіт в інтересах Міноборони не вигідне підприємствам - ціноутворення є такою непід'ємною брилою, що інколи легше відмовитися від контракту. Не все налагоджено і у сфері інтелектуальної власності. Наприклад, директор НВФ "Адрон" (розробник систем захисту літальних апаратів від високоточної зброї і керованих бомб) Микола Архипов теж не приховує подиву з приводу відмови включати в контракти роялті. Як тоді взагалі вижити підприємству, яке не виробляє, але створює зброю? Тих, кого у світі цінують найбільше, у нас відштовхують. Питання роялті свого часу намагалися включити в законопроект про виробництво ОВТ, але, як і інший проект закону, який незмінно критикують, - про військово-технічне співробітництво - поки що відклали на невизначений термін. Замість стимулювати приватні підприємства гарантіями або хоча б участю у випробуваннях нових ОВТ держава сама створює передумови для того, щоб вони відмовлялися від взаємодії", - йдеться в статті.

За словами Бадрака, саме відсутність нормальних правил гри на українському ринку розширює коло погоджень і стримує своєчасне виконання держоборонзамовлення на 2016 рік, затвердженого напередодні.

"Високі посадові особи з пафосом говорять про перехід на натовські стандарти. А адже українські сертифікати не визнаються на Заході. У країні немає жодної випробувальної лабораторії, чи це стосується шоломів або тестування бронетранспортерів на мінну стійкість. Приватний сектор міг би вирішувати завдання таких інвестицій, але для цього необхідно оформлення відносин з державою. А сьогодні державі приватник не вірить...", - йдеться в статті.

Як раніше писав Бадрак в своїй статті для ZN.UA "Збройне випробування президента", президент, схоже, всерйоз занепокоївся переозброєнням сил оборони країни, що вкрай важливо з багатьох причин.

Докладніше про перспективи виконання держоборонзамовлення читайте в статті Валентина Бадрака "Держоборонзамовлення-16. Справа в деталях" в свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".