Багато українських пенсіонерів продовжують працювати навіть після призначення пенсії. Цього року їм провели перерахунок пенсії.
Тетяна Кириленко в матеріалі «Як перерахувати пенсію з урахуванням нового набутого стажу й нової зарплати» на ZN.UA розповіла, як може вплинути підвищення заробітної плати на розмір виплати пенсіонера, який працює.
Якщо після призначення пенсії за віком або інвалідністю людина понад два роки отримувала вищу заробітну плату, ніж та, на яку було обчислено пенсію, треба звертатися по перерахунок.
Оскільки його проводять раз на два роки, то якщо заробіток пенсіонера зростатиме й надалі, він має право знову подати заяву про перерахування. Але провести його можна буде не раніше, ніж за чергові два роки після попереднього.
Якщо ж людина вийшла на пенсію з неповним страховим стажем і продовжила працювати, то кожні два роки роботи вона може перераховувати пенсію з огляду на новий стаж.
Але якщо після виходу на заслужений відпочинок людина продовжила працювати й набула стажу, достатнього для призначення повної пенсії, то перерахувати її можна відразу, не чекаючи два роки після останнього перерахунку.
Є ще кілька причин для перерахунку пенсії. Ідеться про надання документів про стаж або заробіток, які не було враховано під час обчислення пенсії; встановлення надбавок, підвищень, доплат тощо. Приміром, це стосується людей, які отримують військові пенсії, пенсії за особливі заслуги, а також почесні звання «заслужений» або «народний»; підвищення за заявою учасника бойових дій; у разі втрати годувальника тощо.
Загалом для пенсіонерів, які продовжили працювати, перерахунок проводять із дня їх звільнення або припинення діяльності, про що обов’язково слід попередити Пенсійний фонд.
В Україні існує кілька видів пенсійних виплат. Одна з них – пенсія за вислугу років. Умови її призначення залежать від професій та посад на яких працювала людина.