UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ощадбанк видав доступних кредитів вже на 1,2 мільярда

Підприємцям було видано 846 кредитів.

Ощадбанк з початку старту держпрограми "Доступні кредити 5-7-9%" видав підприємцям вже 846 кредитів на загальну суму 1,23 млрд гривень.

Про це йдеться в пресрелізі банку, який розміщений на відомчому сайті Міністерства фінансів.

"З початку дії державної програми" Доступні кредити 5-7-9% "Ощадбанк видав 846 кредитів представникам мікро-, малого та середнього бізнесу на суму 1225 млн грн", - йдеться в повідомленні.

Велика частина таких кредитів на увазі інвестиції і спрямовані на модернізацію або розширення бізнесу. Найбільше профінансовано сільськогосподарських і фермерських підприємств, а також підприємств переробної промисловості, будівництва і торгівлі.

Програма "Доступні кредити 5-7-9%" дозволяє отримати: інвестиційний кредит на розвиток бізнесу під 5, 7 або 9%, кредит на поповнення оборотного капіталу під 3% або рефінансування поточної заборгованості під 0%.

Читайте також: Потрібно передавати ресурс і повноваження місцевій владі, і максимально залучати її до планування й реалізації рішень по боротьбі з епідемією - Гройсман

В Україні з 1 лютого 2020 року стартувала затверджена урядом програма "Доступні кредити 5-7-9%". Надання трьох можливих ставок - 5%, 7% або 9% - за кредитами залежить від розміру бізнесу і терміну його діяльності. Додатково ставка кредитування знижується на 0,5% річних за кожного найманого працівника, але не менш ніж до 5% річних.

У квітні Кабінет Міністрів розширив державну програму "Доступні кредити 5-7-9%" на бізнес з річним доходом в 100 млн грн, тоді як раніше сума обмежувалася 50 млн грн. Також уряд збільшив максимальну суму кредиту за програмою 2 млн грн до 3 млн грн.

За даними Мінфіну, з моменту старту програми по другу декаду листопада включно уповноважені банки вже видали 5 594 позики на загальну суму 13,134 млрд грн. Участь в програмі кредитування зараз приймають 19 банків.

Нагадаємо, за відсутності точних даних можна припустити, що кількість нових інвестиційних кредитів, наданих під 5-7-9%, не перевищує 2 тисяч (виходячи з обсягу в 2,4 млрд грн), в той час як кількість малих підприємств в Україні, за даними Держстату, становить 362,3 тисячі. Про це в своєму тексті "Ефект 5-7-9" пишуть Віталій Ломакович та Михайло Джус.

Загальний обсяг виданих за програмою кредитів порівняно невеликий - зараз близько 1,7% від портфеля банківських кредитів в корпоративний сектор. Зазначених кредитів було недостатньо для зламу тенденції до скорочення кредитного портфеля банків, що продовжується два роки поспіль. Незважаючи на надання 12,7 млрд грн за програмою 5-7-9%, залишки за гривневими кредитами банків в корпоративний сектор за підсумками десяти місяців скоротилися на 15,1 млрд грн (3,4%).

Слід назвати речі своїми іменами. Компенсуючи банкам різницю процентних ставок, уряд за рахунок платників податків виправляє критичну ситуацію з кредитуванням економіки, відповідальність за яку в значній мірі лежить на НБУ.

Про інші результати роботи держпрограми по кредитуванню бізнесу читайте в тексті Ломакович і Джуса "Ефект 5-7-9".