UA / RU
Підтримати ZN.ua

Оператор ГТС України відзвітував про укладення угод з усіма сусідами

У стислі терміни були підписані угоди з операторами ГТС Польщі, Угорщини, Румунії, Молдови, Словаччини та Росії.

ТОВ "Оператор ГТС України", як уже повідомляло DT.UA, уклало міжоператорську угоду зі словацьким оператором ГТС EUSTREAM. Таким чином, станом на 31 грудня українська компанія підписала міжоператорські технічні угоди (interconnection agreement) з операторами всіх суміжних газотранспортних систем: компаніями з Польщі, Угорщини, Румунії, Молдови, Словаччини та Росії.

"Зараз створені всі необхідні технічні та правові підстави для успішного старту роботи незалежного "Оператора ГТС України" та для безперервного продовження транзиту газу через українську ГТС з Російської Федерації в європейські країни з 1 січня 2020 року", - йдеться в повідомленні, поширеному прес-службою ОГТСУ.

У компанії нагадали, що 30 грудня в рамках пакетних домовленостей про транзит газу з РФ до Євросоюзу через ГТС України було підписано міжоператорську угоду з російським "Газпромом".

Як повідомлялося, 30 грудня НАК "Нафтогаз України" і російський "Газпром" підписали договори про транзит газу і врегулювання взаємних претензій.

Термін дії транзитного контракту – п'ять років з можливістю його продовження ще на 10 років на аналогічних умовах. Російський "Газпром" зобов'язався забезпечити мінімальне завантаження української ГТС в обсязі 65 млрд кубометрів газу в 2020 році, і "проганяти" через неї не менше 40 млрд кубометрів у наступні чотири роки.

Ще до підписання контракту його умови були відомі DT.UA. Складнощі у реалізації контракту можуть виникнути через те, що учасником контракту знову є "Нафтогаз". І НАК буде змушений щодня закладати потужності на транспортування газу, а оператор ГТС робити підтвердження – на цю процедуру в України буде не більше 15 хвилин.

30 грудня сторони підписали мирову угоду, згідно з яким "Нафтогаз" відмовився від судових претензій до "Газпрому" щодо 7,4 млрд доларів штрафу, що був виписаний російському монополісту Антимонопольним комітетом України, а також погодився відкликати новий позов до "Газпрому" на 12,25 млрд доларів. У свою чергу, "Газпром" виплатив "Нафтогазу" 2,9 млрд доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу.

Детальніше про газові домовленості читайте у статті Олексія Кучеренка "Новий "транзитний котракт": чия і в чому вигода?".

Детальніше, про що домовилися з транзиту газу Україна і Росія, читайте в статті Михайла Гончара "Sic transit" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".