Заступник керівника ОП Ростислав Шурма каже, що у президента продовжують наполягати на податковій реформі 10-10-10, де йдеться про зниження до 10% ставок ПДВ, податку на прибуток та податку на доходи фізосіб. Про це Шурма сказав в інтерв'ю РБК-Україна.
"Ми абсолютно не відступали від тих базових принципів, які закладаємо у нашу реформу. Ми дуже активно над нею працюємо і справді плануємо реалізувати", - повідомив він.
При цьому він визнав, що українська влада безумовно має узгодити це з міжнародними партнерами, "бо об'єктивно сьогодні вони допомагають закривати дефіцит бюджету".
За словами Шурми, є наміри до березня остаточно визначити, якою буде ця реформа та погодити її з МВФ та з парламентом.
"Ми зараз цим активно і займаємося. На жаль, МВФ поводиться досить догматично з цього питання. Вони не дуже хочуть розуміти всі складнощі, які є з інфраструктурою оптимізації податків в Україні, і що фіскальними методами перемогти це практично неможливо. Тому постараємося їх переконати. І ми розуміємо, що маємо це зробити протягом першого кварталу наступного року", - розповів чиновник з Офісу президента.
При цьому він упевнений, що абсолютна більшість депутатів підтримає "цю концепцію".
"Безумовно, є позиція голови податкового комітету (Данила Гетманцева, - ред.) та окремих інших депутатів, які мають свою думку. Вони мають на це право. Ми знаходимо якийсь компроміс", - повідомив Шурма.
Нагадаємо, раніше в Україні було презентовано податкову реформу 10-10-10, яка передбачає зниження податків.
Проте, такі наміри не у всіх викликали ентузіазм, навіть всередині України. Наприклад голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив, що автори податкової реформи 10-10-10 це маргінали, і анонсував індексацію податків.
Більше того, МВФ натякнув Україні, що йому не подобається податкова реформа 10-10-10.
У Меморандумі з МВФ українська влада навіть зобов'язалася працювати над тим, щоб повернути податкову систему на довоєнний рівень. Про податкову реформу не йдеться.
При цьому, Україна планує у 2023 отримати від США та Міжнародного валютного фонду 20 мільярдів доларів.
Водночас, бізнес вважає, що ідея податкової реформи 10-10-10 досить цікава, проте очікує на конкретний законопроєкт, щоб математично оцінити її ефект для кожної сфери економіки. На думку представників бізнесу, велике податкове навантаження в Україні є проблемою для роботи та розвитку підприємництва.
Реформа передбачає зниження: до 10% податку додану вартість (який нині становить 20%), до 10% податку з доходів фізосіб (зараз 18%), до 10% прибуток підприємств (зараз 18%). Однак під час війни передбачається підвищити вдвічі ставку військового збору до 3%. Крім того, пропонуэться скасувати сплату ЄСВ (зараз 22% від фонду оплати праці працівника), але залишити її для ФОП, які перебувають на системі єдиного податку.