Міністерство розвитку громад та територій затвердило нову редакцію Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг. Відповідний наказ від 28.12.2021 № 358 набув чинності 28 січня 2022 року.
У загальних рисах оновленою Методикою передбачено додаткове навантаження на споживачів теплової енергії, хоча по суті документ лише враховує прогалини, що існували до сьогодні, а також - приведено у відповідність із змінами до законодавства, що відбулися з моменту ухвалення Методики.
Так, наприклад, попередньою редакцією Методики № 315 не було врегульовано питання розрахунку обсягу споживання теплової енергії для будівлі (будинку), яку (який) не оснащено вузлом комерційного обліку.
Разом з тим, Закон України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" визначає, що у будівлях обсяг відповідної комунальної послуги, визначений за допомогою вузла комерційного обліку (або за розрахунковим або середнім споживанням), розподіляється між усіма споживачами з урахуванням показань вузлів розподільного обліку, приладів – розподілювачів теплової енергії.
Також попередньою редакцією Методики № 315 не було врегульовано питання нарахувань обсягу спожитої теплової енергії для окремого приміщення будівлі/будинку, яке має окремий інженерний ввід зовнішньої інженерної мережі або окреме відгалуження перед вузлом комерційного обліку та не оснащене вузлом обліку комунальної послуги.
Загалом, оновлена Методика передбачила:
- врегулювання питання щодо визначення та розподілу обсягу спожитої теплової енергії не тільки за допомогою вузлів комерційного обліку, а й розрахунково - у разі їх відсутності, тимчасового виходу з ладу або втрати;
- новий метод визначення обсягу витрат теплової енергії на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень, функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку, а також на опалення приміщень з індивідуальним опаленням;
- визначення та розподіл обсягу теплової енергії, витраченої на приготування гарячої води у будівлях або будинках, на забезпечення функціонування внутрішньобудинкової системи гарячого водопостачання;
- розрахунок максимальної частки споживання теплової енергії в опалювальному приміщенні без приладу обліку;
- нові принципи розподілу теплової енергії між споживачами, приміщення яких облаштовано приладами-розподілювачами;
- скасування коефіцієнтів, які застосовувалися при розподілі обсягів спожитої теплової енергії у будівлі до приміщення, не оснащеного вузлом розподільного обліку, а також введення нових коефіцієнтів, що враховують площу приміщень з індивідуальним опаленням у будівлі/будинку.
Для споживачів, приміщення яких оснащені приладами розподільного обліку теплової енергії, розподілене питоме споживання теплової енергії в розрахунку на 1 квадратний метр площі (1 кубічний метр об'єму) квартири (іншого приміщення) не може становити менше мінімальної частки питомого споживання теплової енергії. Цією часткою перевіряють додержання теплового режиму в цих приміщеннях протягом опалювального періоду, в яких не допускається зниження температури повітря більше ніж на 4° C від нормативної температури внутрішнього повітря. Якщо опалюване приміщення спожило менший обсяг теплової енергії, визначений за показаннями приладів розподільного обліку теплової енергії, ніж визначений за мінімальною часткою середнього питомого споживання, такому приміщенню донараховується обсяг спожитої теплової енергії.
Також Методикою визначено, що власники (співвласники) будівлі/будинку можуть прийняти рішення про застосування поправкових коефіцієнтів до обсягу спожитої теплової енергії на опалення, про що письмово повідомляють виконавця розподілу комунальної послуги.
Поправкові коефіцієнти встановлюються між окремими споживачами у наріжних квартирах (приміщеннях), квартирах (приміщеннях), розташованих на перших і останніх поверхах будівель, де налічуються два або більше споживачів, та які не мають вузлів розподільного обліку теплової енергії.
Крім того, Методикою визначено нормативну температура повітря у приміщеннях житлових будинків:
- у опалюваних приміщеннях будинків, проектну документацію на нове будівництво або реконструкцію яких затверджено до 01 жовтня 2005 року, - 18° C;
- у будинках, проектну документацію на нове будівництво або реконструкцію яких затверджено після 01 жовтня 2005 року, та у будинках, проектну документацію на капітальний ремонт яких затверджено після 12 березня 2011 року, - згідно з державними будівельними нормами.
В обговоренні змін до чинної методики взяли участь переважно теплопостачальні організації. Тож, пропозиції надходили відповідного характеру.
Пропозиції від громадян не мали питомого впливу на обговорення.
Зокрема, пропозиція від громадян не нараховувати плату за обсяги спожитої теплової енергії за місця загального користування у разі відсутності в них приладів опалення, не була підтримана.
Втім, відхилялися і пропозиції тепловиків.
Зокрема, АТ "Херсонська ТЕЦ" вказувала, що методика дуже громіздка.
"Велика кількість формул заплутує у розрахунках", - зазначалося у зауваженнях ТЕЦ, які також були відхилені.
Жодного роз'яснення від Мінрегіону щодо оновлення Методики до сьогодні не було зроблено.
Разом з тим, на сайті Тернопіль житлово-комунальний можна знайти певні пояснення, яким чином працюватимуть нові правила теплопостачання при переході на нову систему взаємовідносин
Порядок такого розподілу визначено статтею 10 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання".
Зазначається, що відповідно до законодавства обсяг теплової енергії, витраченої на опалення місць загального користування (МЗК) та допоміжних приміщень будівлі, а також на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання, розподіляється також на власників (співвласників) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання.
Обсяг теплової енергії, витрачений на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень будівлі, визначається як частка від загального обсягу споживання теплової енергії на опалення будівлі та складає: одноповерхова будівля – 20 %; двоповерхова – 18 %; триповерхова – 16 %; чотириповерхова – 14 %; п’ятиповерхова – 12 %; шестиповерхова та вище – 10 %.
Обсяги теплової енергії, витраченої на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопстачання, визначаються окремо для системи опалення та системи гарячого водопостачання.
Обсяг теплової енергії, витраченої на забезпечення функціонування внутрішньобудинкової системи опалення, складається із загального, що розподіляється між усіма приміщеннями та індивідуального, що додатково розподіляється на неопалюване приміщення або приміщення з індивідуальним опаленням, через яке прокладені транзитні трубопроводи внутрішньо-будинкової системи опалення.
Про те, що закон "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", який разом із Законами "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та "Про житлово-комунальні послуги" заганяє жителів багатоповерхівок у "будинковий колгосп" - запроваджує колективну відповідальність в оплаті при індивідуальному характері споживання послуг: кожен платить не тільки за себе, а за себе й "за того хлопця", ZN.UA попереджала давно. Читайте, зокрема, про це в матеріалі Олександра Сергієнка - "Закон житлово-комунального кріпацтва".