Обов’язкова накопичувальна система концептуально є фінансовою пірамідою завдовжки в 40 років, переконаний експерт Юрій Ганущак, про що він і пише у матеріалі для ZN.UA - "Пенсійна система хвора, але накопичувальний рівень — не ліки".
Він пояснює, що коли на пенсію вийдуть перші учасники обов'язкового накопичувального рівня, накопичувальна система стане солідарною в початковому значенні цього терміна: кошти, які вкладаються застрахованими, одразу віддаватимуть пенсіонерам. Та й зберігати постійний рівень акумуляції заощаджень протягом мінімум 40 років при глобальних кризах кожні 20 майже неможливо. Марні сподівання також на те, що вдасться отримати короткостроковий дешевий ресурс для інвестиційних проєктів у реальній економіці, хай навіть потім розплачуватися доведеться державі через ті ж таки 40 років.
Але зараз у світі немає проблем із дешевим інвестиційним капіталом, як пів століття тому. Пан Ганущак наголошує, що для України взагалі не стоїть питання позикового ресурсу, — міжнародні банківські установи та інституції готові фінансувати реальні інвестиційні проєкти на дуже привабливих умовах. Питання — в захисті цих вкладень, насамперед через незалежну судову владу. І впровадження накопичувальної системи виглядає саме як спроба уникнути зміцнення правової держави через створення штучного голоду на позиковому ринку.
Знову ж таки при галопуючих облікових ставках банківського регулятора робити довгострокові економічні прогнози, необхідні для довгострокових вкладень, джерелом яких є пенсійні заощадження, практично неможливо.
Більше матеріалів Юрія Ганущака читайте за посиланням.