UA / RU
Підтримати ZN.ua

Непрозорість політики Китаю стала причиною уповільнення зростання економіки і обвалу ринку - WSJ

Економіку Китаю важко проаналізувати через приховану політику країни, недостовірних відомостей та непрозорість прийняття рішень.

"Завіса" прихованої політики Китаю і є важливою причиною недавнього уповільнення зростання економіки країни, яке згодом породило низку потрясінь, пише The Wall Street Journal.

Економісти сумніваються в тому, що ВВП Китаю зросло на 7% у другому кварталі, як говориться в офіційних статистичних даних країни. Посилаючись на інші дані, такі як виробництво електроенергії та пасажирські перевезення, деякі експерти припускають, що насправді показник міг бути в два рази менше.

Банк Китаю девальвував свою валюту два тижні тому. Цей крок викликав ряд потрясінь на ринку, чиновники назвали цей крок частиною довгих зусиль. Деякі сторонні аналітики зазначили, що рішення банку не було незалежним, а скоріше мало політичний мотив - підвищити експорт і, таким чином, зміцнити довіру до Комуністичної партії.

У багатьох відношеннях, Китай нині веде більш прозору політику, ніж ще десять років тому, і проводить її не гірше, ніж деякі інші країни, чиї "біди" схвилювали світові ринки, такі як Мексика, або Росія.

"Різниця в розмірі. На Мексику припадало 2% від валового внутрішнього продукту у світі в доларовому вираженні, коли відбулася девальвація песо в 1994 році, почалася криза. П'ять країн в центрі азіатської кризи 1997 року були представлені у світі на 4% ВВП. На Росію припадало лише 1% світового ВВП в 1998 році, коли стався дефолт. Китай – це 15% від світового виробництва", - йдеться в статті.

КНР є одним з основних експортних ринків для промислово розвинених країн, таких як Японія і Німеччина, а також для експортерів сировинних товарів, таких як Бразилія і Австралія. Його економіка вносить значну частину зростання прибутку багатьох західних транснаціональних корпорацій.

У Японії були зіставні з КНР частки у світовому ВВП, коли її ринки акцій і нерухомості впали на початку 1990-х. Але Японія була членом G-7 з розвиненою економікою, з демократичними і стабільними державними інститутами.

Статистика КНР розглядається іншими країнами скептично. Хоча, як говорить аналітик Capital Economics Марк Вільямс, китайська статистика стабільна від кварталу до кварталу. Наприклад, рівень безробіття в Китаї - 4,1% майже кожен квартал.

Але, безумовно, в статистиці є прогалини. Аналітики намагалися обійти їх, оскільки вони можуть маскувати важливі аспекти економіки. Зокрема, це стосується інформації про валютні резерви. Центральні банки в більшості країн стали більш незалежним і прозорим, вони публікують докладні публікації протоколу засідання, прогнози та кількісних цілей. Народний банк Китаю відкриває такої інформації небагато, його найбільш важливі рішення мають бути схвалені вищим органом або урядом, або Комуністичною партією.

Китайські лідери - спадкоємці традиції секретності. У 1971 році, коли наступник Мао Цзедуна помер, громадськість не була поінформована про це майже два місяці.

"Ця непрозорість останнім часом, здається, зазнала невдачі. Втручання офіційних осіб на фондовому ринку виявилися неефективними. Тепер весь світ буде стежити за діями Китаю", - йдеться в статті.

Разом із тим, як підкреслює видання, у Китаю, як і раніше, збереглися важелі впливу на економіку. При цьому спроба стимулювати ріст за допомогою більш високих кредитних і інвестиційних ризиків обтяжить небезпечне накопичення заборгованості. Тим не менш, економічний спад може послабити підтримку лідера КНР Сі Цзіньпіна, адже в Китаї збільшується середній клас, зростає сміливість критиків, резюмують автора статті.

Читайте також: Найбагатші люди світу втратили $ 182 млрд у результаті обвалу на біржах – Bloomberg

Як раніше писало агентство Bloomberg, 400 найбагатших людей світу втратили в загальній сумі 182 млрд дол в результаті обвалу на біржах через негативну інформацію про ослаблення виробничої активності в Китаї.

21 серпня на світових фондових ринках відбулася масова розпродаж акцій з-за уповільнення темпів зростання економіки Китаю, зростаючої політичної нестабільності в Греції, і невпевненість з приводу планів США щодо підвищення міжнародних процентних ставок.

Китай забарився економічне зростання вперше за останні шість років: у першому кварталі 2015 року зростання ВВП Піднебесної склав 7,0%, в той час як за аналогічний період 2014 року даний показник становив 7,3%. За словами експертів, якщо детально проаналізувати всі економічні фактори, то зростання ВВП Китаю в першому кварталі поточного року може навіть скласти менше 7%.