UA / RU
Підтримати ZN.ua

Неприпустимість тиску на НБУ і розумна монетарна політика: Голова МВФ розкрила подробиці розмови із Зеленським

На Банковій повідомили тільки те, що Зеленський говорив Георгієвій.

Директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва вказала президенту Володимиру Зеленському на неприпустимість тиску на Національний банк України і на необхідність проведення розумної монетарної і кредитної політики. Про це йдеться в заяві глави МВФ, опублікованому за підсумками телефонної розмови з українським президентом ввечері у вівторок, 14 липня.

Розмову із Зеленським Георгієва охарактеризувала як «відкриту дискусію з приводу побоювань щодо тиску на Національний банк України».

Очільниця МВФ високо оцінила результати роботи Валерії Гонтаревої та Якова Смолія, колишніх голів правління НБУ, назвала реформу регулятора «явною історією успіху». Особливо відзначила Георгієва роль Нацбанку в стабілізації української економіки й очищенні банківського сектора, який був «зруйнований шахрайством».

«Незалежний центральний банк сприяє макроекономічній стабільності, підтримує довіру інвесторів і захищає фінансову систему - все це є найважливішим попередньою умовою для інвестицій і зростання», - підкреслила глава МВФ.

Георгіева нагадала, що збереження незалежності Нацбанку є ключовою вимогою програми stand-by, в якій, за словами Зеленського, Україна дуже зацікавлена.

«Я закликала президента Зеленського дотримуватися курсу розумної монетарної кредитної і фінансової політики - це ключ до більш активного інвестування та інклюзивної зростання», - повідомила директор-розпорядник.

Раніше на Банковій повідомили, що Володимир Зеленський пообіцяв Крісталіна Георгієва до кінця тижня внести в Раду кандидата на посаду глави НБУ. За словами Зеленського, це буде «незалежний технократ». Також Зеленський запевнив главу МВФ в тому, що Украінв дуже зацікавлена в продовженні співпраці з Фондом. Про що говорила Георгієва, в ОП не уточнили.

Читайте також: Уряди повинні інвестувати в акціонерний капітал компаній, а не видавати кредити - МВФ

1 липня глава правління НБУ Яків Смолій написав заяву про відставку. Свій крок він пояснив систематичним політичним тиском, що не давало йому ефективно виконувати посадові обов'язки. Незадовго до написання заяви Смолій повідомляв про плани керувати Нацбанком до 2025 року - терміну закінчення підписаного в 2018-му семирічного контракту.

2 липня Володимир Зеленський вніс з Ради подання, і наступного дня парламент 268 голосами «за» звільнила голову НБУ. Проти проголосували лише фракції «Європейської Солідарності» і «Голосу».

Після звільнення Смолія  НБУ тимчасово керуватиме його заступниця Катерина Рожкова. Правління НБУ підтримало голову, підтвердило факти тиску і повідомило про готовність продовжувати роботу для підтримки макроекономічної стабільності. При цьому були озвучені «червоні лінії»: неприпустимість «запуску друкарського верстата», повернення націоналізованих банків колишнім власникам і адміністративного втручання в ринкові відносини.

За словами Смолія, представники ОП і Кабміну, а також депутати від «Слуги народу» вимагали від нього саме цього: запустити емісію для покриття бюджетного дефіциту і опустити курс до 30 гривень за долар.

Посли країн «Великої сімки» назвали незалежність НБУ фундаментальним досягненням України. Саме це сприяло економічному зростанню і врятувало збанкрутілий банківський сектор. З аналогічним заявою виступив МВФ.

Заява Якова Смолія про відставку стала наслідком тривалого тиску з боку Офісу президента. Каменем спотикання стали питання емісії та повернення грошей Ігорю Коломойському і братам Суркісам. Детальніше про обставини і прогнозовані наслідки відставки голови НБУ читайте в статті Юлії Самаєвої «Між Банковою і Нацбанком» у ZN. UA.