UA / RU
Підтримати ZN.ua

НБУ повертається до докризового регулювання

Національний банк України (НБУ) у своєму регулюванні діяльності банківського сектору України повертається до "докризових" норм. Про це йдеться в коментарях регулятора у відповідь на запит «ДТ».

Національний банк України (НБУ) у своєму регулюванні діяльності банківського сектору України повертається до "докризових" норм. Про це йдеться в коментарях регулятора у відповідь на запит «ДТ».

«...Що стосується скасування введених на початку кризи послаблень, то ми орієнтуємося на поступове повернення до норм, які діяли до кризи», - відзначили в НБУ.

При цьому в Нацбанку не виключили, що деякі з «антикризових» норм можуть бути залишені (нагадаємо, з 1 грудня НБУ скасував низку норм, які були прийняті для стабілізації роботи банків у кризовий період).

Також регулятор повідомив, що завдяки вжитим ще до початку кризи заходам, нинішня структура капіталу українських банків є схожою на передбачену пакетом реформ Базельського комітету.

Тому, на даний момент регулятор не має наміру підвищувати абсолютне значення нормативу адекватності регулятивного капіталу (відношення капіталу банку до його активів Н2, 10% - ред.), який, на думку НБУ, на сьогодні "і так є досить високим".

Водночас, відзначають в НБУ, мова йде "про подальше підвищення якості регулятивного капіталу за рахунок зміни вимог до його структурних компонентів".

Як повідомлялося раніше, влітку Нацбанк видав постанову №273 від 9 червня, якою зобов'язав збільшити мінімальний регулятивний капітал банків до 120 млн грн вже з 1 січня 2012 року. Банкам, які не виконують цю вимогу, буде заборонено залучати депозити фізосіб понад обсяг, зафіксований на момент набрання чинності даної постанови.

Окрім того, Верховна Рада вже прийняла у першому читанні законопроект №0884, який передбачає збільшення мінімальної суми статутного капіталу банку на момент державної реєстрації до 500 млн грн (із 75 млн. на сьогоднішній день).

Згідно з останніми опублікованими НБУ даними, станом на 1 жовтня 2010 року розмір власного капіталу менше 120 млн грн був у 71 українського банку (або 40% від загальної кількості). Щоб відповідати встановленим критеріям, їм доведеться до 1 січня 2012-го збільшити свій регулятивний капітал на загальну суму близько 2,6 млрд грн.

При цьому, незважаючи на протести дрібних банків, в НБУ заявляють, що ні за яких обставин не мають наміру послаблювати свої вимоги до банків. «Постанову міняти ми не збираємося навіть під тиском, який здійснюється», - сказав перший заступник голови Нацбанку Сергій Арбузов.

Детальніше читайте у статті Юрія Сколотяного і Василя Пасочника «Банківський капітал: розмір має значення» в найближчому номері «ДТ».