UA / RU
Підтримати ZN.ua

Навіть успішне проходження опалювального сезону не вбереже Україну від кризи в енергетиці

Сьогодні імпорт газу в Україні майже нульовий

Цієї зими Україна вичерпає усі запаси енергоносіїв, а їх поповнення може стати для енергетики справжнім викликом. Про це пише Ігор Маскалевич у статті «Зима гарних новин…» для ZN.UA.

Купувати газ зараз, коли ціна досягла 1500 доларів за тисячу кубометрів – Україні не по кишені, тому імпорт газу нині на білянульовому рівні. А Україні знадобиться принаймні 6 млрд куб. м газу для поповнення запасів.

Про начисто провалену програму нарощування видобутку до 2020 року всі вже давно забули, зате пообіцяли наростити його наступного року, щоправда ризик провалу і цих планів зберігається. 

Провал накопичення вугілля цього року пояснюється тим, що ДТЕК починає згортати видобуток у «Павлоградвугіллі». Нічого несподіваного в цьому немає, плани анонсувалися ще торік. Але їх ігнорували. Наразі з десяти шахт дві вже затоплюються, а ще дві закриють у 2024–2025 роках. Загалом же видобуток у Павлограді за п’ять років знизиться зі звичних 19–20 млн тонн до 12,5 млн. Що відповідно вимагатиме як від ДТЕК, так і від Центренерго збільшення імпорту вугілля.

Читайте також: Газ по 1500 доларів - потужний удар, яким може спровокувати макроекономічну нестабільність в Україні

Автор також зазначив, що Міненерго, проваливши план накопичення на зиму хоча б мільйона тонн вугілля анонсувало плани щодо закупівлі аж трьох мільйонів тонн і передбачувано не впоралися із завданням.

У результаті запасів вугілля на станціях у середньому на два-три тижні, штук 20–25 енергоблоків стоять без палива. І якщо минулого року у цей період запаси вугілля складали більше півтора мільйона тонн, то наразі – лише 550 тисяч. Ще півмільйона законтрактовано, при потребі вп’ятеро більше.