UA / RU
Підтримати ZN.ua

Накопичити на пенсію в Україні – місія можлива?

Інвестиційних інструментів, які б могли забезпечити обіцяну урядом дохідність, зараз просто немає.

Уряд обіцяє українцям дохідність на 3% більшу за інфляцію для пенсій другого обов'язкового рівня. Втім, інвестиційних інструментів, які б наразі могли забезпечити таку дохідність зараз просто немає, пише редактора відділу економіки ZN.UA Юлія Самаєва у статті «Пенсії по-новому: на що розраховувати українцям».

«За поточної інфляції, щоб кошти не знецінилися, їх треба вкласти під 13%. Жоден із великих банків наразі не пропонує річних гривневих депозитів із дохідністю більш як 10%, державні банки – не вище 7%. Дохідність державних цінних паперів строком від 1 до 3 років тримається на рівні 11,5%. Дохідність муніципальних облігацій зазвичай вища, але їх на ринку практично немає», - наголошує авторка.

Великі інвестиційні проєкти держави також не можуть гарантувати омріяні 13%, навіть папери «Укравтодору» під масштабне «Велике будівництво» обіцяють прибуток лише у 10,5%. Тож не зрозуміло, як за цих умов уряд збирається заробити достатньо для того, щоб виплатити через 20–30 років бодай якісь пенсії людям.

Нагадаємо і про досвід Чилі, на який, до речі постійно посилається Мінсоцполітики: через 35 років після впровадження обов’язкового накопичувального рівня середній рівень пенсійної виплати був на 18% меншим за мінімальну зарплату в країні, а 40% пенсіонерів отримували виплати з накопичувального рівня менші за прожитковий мінімум.

Читайте також: Накопичувальні пенсії чи фінансова піраміда. Що кажуть експерти?

Уряд Шмигаля вперто намагається впровадити обов’язкові накопичувальні пенсії. Попри те, що ця реформа, м’яко кажучи, перезріла, пропонований урядом варіант викликає чимало застережень. Подробиці у тексті Юлії Самаєвої «Пенсії по-новому: на що розраховувати українцям» для читачів ZN.UA.