UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нафтову війну Росія програє – експерт

Граничну закупівельну ціну на російську нафту знижуватимуть до собівартості енергоносія.

"Санкція за граничною ціною" на російську нафту марки Urals – є досить дієвим механізмом впливу на агресора через мінімізацію його доходів. Тепер вкрай важливо чітко відпрацювати механізми ефективної дії цієї санкції протягом кількох місяців, не забуваючи накладати санкцій на ті компанії, які наважаться обходити "граничну ціну", вважає координатор експертних груп Економічної експертної платформи Олег Гетман.

"А вже через кілька місяців – коли механізм повноцінно запрацює – необхідно поступово знижувати граничну закупівельну ціну на російську нафту, наближаючи її до собівартості енергоносія".

Негативні очікування деяких аналітиків, що РФ успішно обходитиме санкцію "гранична ціна Urals" – не справдилися, вважає експерт. Абсолютна більшість країн ЄС та країни G7 – повністю відмовились від російської нафти з 6 грудня 2022 року, а країни, які офіційно не приєднались до санкції, на кшталт Китаю та Індії – все одно почали вимагати більших знижок і зараз також купують нафту Urals дешевше, ніж "гранична ціна".

Одночасно не справдилися погрози Кремля, що Росія не буде продавати нафту тим, хто захоче її купувати по обмеженій ціні. Для прикладу – танкери, які протягом минулого тижня рухались із російською нафтою до Індії – відповідають умовам "граничної ціни" та мають страховку від західних компаній.

Читайте також: Швейцарія приєдналась до санкцій ЄС, які стосуються нафти з РФ та іранських дронів

За словами Олега Гетмана, запроваджені санкції вже призвели до суттєвого падіння ціни на російську нафту Urals. Так, за даними Мінфіну Росії – з 15 листопада до 14 грудня ціна нафти склала в середньому 57.5 дол./барель. В той час як середня ціна світової марки нафти Brent за цей період – склала 84 дол./барель.

Ціна російської нафти трималась в межах 70 дол./барель до середини листопада, а потім протягом місяця знижувалась, і зараз в середньому складає 52-54 дол./барель.

З такими цінами на Urals – загальнодержавний бюджет РФ додатково недоотримає 2 трлн рублів, що разом із запланованим у РФ бюджетним дефіцитом у 3 трлн рублів – вже разом сягне дефіциту понад 5 трлн рублів.

Не можна не помітити, зауважує Олег Гетман, що падіння ціни на нафту вже почало впливати на курс рубля – за минулий тиждень російський рубль девальвував з позначки 60 руб за долар, на якій тримався у листопаді та на початку грудня – до 72 руб за долар на цей час.

Але це ще не все. Крім падіння ціни російської нафти – спостерігається скорочення обсягів видобутку та експорту енергоносія. За даними Bruegel, у жовтні Росія експортувала сукупно 14,5 млн тонн нафти (106 млн барелів). Середня ціна складала 73 доларів за барель. Тоді середня ціна на нафту Brent на міжнародних біржах сягала 94 доларів за барель.

Вже у листопаді РФ експортувала сукупно 12 млн тонн нафти (87 млн барелів). Середня ціна складала 66 доларів за барель. Середня ціна на нафту Brent на міжнародних біржах складала 91 долар за барель.

Читайте також: Стеля цін на російську нафту: росЗМІ панікують та підрахують збитки

Тож очікування Росії щодо того, що у листопаді та грудні нафтові компанії РФ швидко переорієнтуються з країн ЄС на інші країни, зокрема країни Азії – не справдились, спостерігається значне падіння обсягів експорту нафти.

"На цей час є очевидним, що нафтову та газову війну Росія програє, – підсумовує експерт, – "санкція за граничною ціною" підготовлена системно, на цей час ще немає ознак того, що хтось намагається її обійти. У ситуації, коли ціна марки Brent коливається в межах 80 дол./барель – вигідніше продавати марку Urals до 60 доларів, не ухиляючись від санкції і не наражаючись на ризики вторинних санкцій".

Раніше повідомлялося, що минулий тиждень на нафтовому ринку ознаменувався абсолютним піке російської нафти. Нафтовий експорт із портів РФ обвалився на 54%.