Українська сторона сподівається, що Європейська комісія буде дотримуватися вимоги енергетичного законодавства і антимонопольного законодавства ЄС при винесенні рішення щодо режиму використання "Газпромом" потужностей газопроводу Opal.
Відповідну заяву оприлюднила прес-служба НАК "Нафтогазу України" в четвер.
"Як член Енергетичного Співтовариства, Україна розраховує, що рішення Єврокомісії буде повною мірою відповідати як вимогам, так і принципам ЄС, і буде спрямована на досягнення його основних цілей об'єднати Європу в прагненні бути енергетично незалежною", - підкреслив глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв.
Раніше російські та зарубіжні ЗМІ повідомили про те, що в кінці жовтня Єврокомісія має намір розширити доступ "Газпрому" до потужностей газопроводу Opal, а отже, і обсяги прокачування газу через "Північний потік" в обхід України.
Приєднуючись до Энергообществу, Україна розраховувала на непорушність базових принципів цієї організації, зазначають у "Нафтогазі". Якщо Єврокомісія ухвалить "прогазпромовское" рішення, то це призведе до посилення залежності європейських країн від російського монополіста і буде сприяти реалізації планів "Газпрому" по знищенню української ГТС як конкурента в постачаннях газу в країни ЄС".
В такому випадку Україна втратить обсяги транзиту російського газу і, відповідно, транзитне виручку. Обсяги втрат "Нафтогаз" оцінює від 10 до 14,5 млрд куб. м транзитного газу в рік і від $ 290 млн до $ 425 млн відповідно.
ЗМІ зокрема повідомили, що "Газпром", який вже має доступ до 50% потужності газопроводу Opal, може отримати в своє розпорядження ще 30%-40% труби через участь у відкритому аукціоні на їх використання. Решту 10-20% залишать для використання іншими постачальниками.
За оцінками "Нафтогазу", якщо "Газпром" отримає доступ до додаткових 30% потужностей Opal, транзит скоротиться на 10-11 млрд куб. м в рік, а транзитна виручка України – на $ 290-320 млн (за старим тарифом до підвищення).
Якщо "Газпром" отримає доступ до додаткових 40% потужностей Opal, транзитні втрати України будуть становити 13,5-14,5 млрд куб. м в рік, а транзитні доходи скоротяться на $ 395-425 млн.
Технічна потужність газопроводу Opal в цілому становить 36 млрд куб. м в рік. Решта потужності газопроводу не використовуються російською стороною, а зарезервовані для використання іншими операторами.