UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Нафтогаз" сподівається, що Брюссель не буде приймати "прогазпромівського" рішення по газопроводу Opal

Єврокомісія не повинна дозволити "Газпрому" зловживати своїм домінуючим становищем.

Українська сторона сподівається, що Європейська комісія буде дотримуватися вимоги енергетичного законодавства і антимонопольного законодавства ЄС при винесенні рішення щодо режиму використання "Газпромом" потужностей газопроводу Opal.

Відповідну заяву оприлюднила прес-служба НАК "Нафтогазу України" в четвер.

"Як член Енергетичного Співтовариства, Україна розраховує, що рішення Єврокомісії буде повною мірою відповідати як вимогам, так і принципам ЄС, і буде спрямована на досягнення його основних цілей об'єднати Європу в прагненні бути енергетично незалежною", - підкреслив глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв.

Раніше російські та зарубіжні ЗМІ повідомили про те, що в кінці жовтня Єврокомісія має намір розширити доступ "Газпрому" до потужностей газопроводу Opal, а отже, і обсяги прокачування газу через "Північний потік" в обхід України.

Приєднуючись до Энергообществу, Україна розраховувала на непорушність базових принципів цієї організації, зазначають у "Нафтогазі". Якщо Єврокомісія ухвалить "прогазпромовское" рішення, то це призведе до посилення залежності європейських країн від російського монополіста і буде сприяти реалізації планів "Газпрому" по знищенню української ГТС як конкурента в постачаннях газу в країни ЄС".

В такому випадку Україна втратить обсяги транзиту російського газу і, відповідно, транзитне виручку. Обсяги втрат "Нафтогаз" оцінює від 10 до 14,5 млрд куб. м транзитного газу в рік і від $ 290 млн до $ 425 млн відповідно.

ЗМІ зокрема повідомили, що "Газпром", який вже має доступ до 50% потужності газопроводу Opal, може отримати в своє розпорядження ще 30%-40% труби через участь у відкритому аукціоні на їх використання. Решту 10-20% залишать для використання іншими постачальниками.

За оцінками "Нафтогазу", якщо "Газпром" отримає доступ до додаткових 30% потужностей Opal, транзит скоротиться на 10-11 млрд куб. м в рік, а транзитна виручка України – на $ 290-320 млн (за старим тарифом до підвищення).

Якщо "Газпром" отримає доступ до додаткових 40% потужностей Opal, транзитні втрати України будуть становити 13,5-14,5 млрд куб. м в рік, а транзитні доходи скоротяться на $ 395-425 млн.

Технічна потужність газопроводу Opal в цілому становить 36 млрд куб. м в рік. Решта потужності газопроводу не використовуються російською стороною, а зарезервовані для використання іншими операторами.