UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Нафтогаз" готовий викуповувати "непотрібну" Коломойському нафту "Укрнафти"

Погрози олігарха відмовитися від української нафти і перейти на постачання Кременчуцького НПЗ морем - не більше ніж блеф.

Міноритарний акціонер напівдержавної "Укрнафти" олігарх Ігор Коломойський погрожує відмовитися від покупки "укрнафтівських" нафти і газу в разі звільнення з компанії Володимира Пустоварова. Проте в НАК "Нафтогазі" і державній "Укртранснафті" (займається транзитом нафти - ред.) готові до такого розвитку подій, і навіть згодні гарантувати прокачування цієї нафти на експорт для будь-яких можливих покупців.

Про це в статті ZN.UA пише експерт нафторинку, директор "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн.

"Скільки заробив "Приват" на покупці за заниженими цінами нафти "Укрнафти"? Здавалося б, при чому тут "Укртранснафта"? Справа в тому, що вона була частиною вибудуваної системи відвадження від аукціонів з продажу української нафти "чужинців", - пише Куюн.

Як зазначає експерт, в 2009 році деякі аукціони проходили за ціною, яка була вчетверо нижче ринкової. Однак ніхто, крім "приватівських" структур, не викуповував цю нафту і не відправляв її на експорт.

"Тому, що всі знали: навіть якщо комусь вдасться потрапити на аукціон, згодом "Укртранснафта" ніколи не прокачає цю нафту за заявкою "не того" покупця і тим більше не перевалить в порту", - пише він.

Про те, що на аукціони "Укрнафти" не потрапляють інші учасники, крім компаній "Привату", ZN.UA уже писало і раніше.

"За роки роботи "приватівського" менеджменту всі на ринку отримали чіткий посил - "Укрнафта" буде відвантажувати нафту тільки своїм. УМВБ, де відбуваються торги, створить всі необхідні перешкоди для того, щоб хтось потрапив з боку. Так, аукціони стали формальністю, але вони формують об'єктивну ринкову ціну", - пояснював ZN.UA ситуацію джерело в Аукціонному комітеті.

Починаючи з 2007 р. "приватівці" використовували декілька схем з метою отримання заниженої ціни. Це і внесення змін до регламенту торгів, та махінації з біржовими вимогами, і мінливі умови поставок - все це було спрямовано на умертвіння бажання кого-небудь купувати цю нафту.

Для цього, зокрема, на родовищах "Укрнафти" були демонтовані наливні залізничні естакади, а відвантаження по трубопроводу велося виключно на заводи "Привату", куди чужинцям вхід закритий.

Виправити ситуацію вдалося лише в поточному році, ліквідувавши 15-відсоткову знижку і викинувши з Аукціонного комітету представників "Укрнафти", які часто зривали або дестабілізували роботу цього органу.

Раніше ZN.UA повідомляло про те, що Коломойський погрозами намагається домогтися скасування продажу сировини "Укрнафти" на аукціонах.

"Коломойський вже розігрує цю карту. Перед подачею Роллінсом пропозицій в уряд два аукціони були зірвані. Крім того, за даними джерел в "Нафтогазі", олігарх перейшов до відритих пороз відмовитися від покупки сировини "Укрнафти" у разі звільнення з компанії Володимира Пустоварова - виконавчого директора, який особисто відповідальний за виведення коштів з "Укрнафти" на "приватівські" структури і виникнення боргів перед бюджетом.

Однак ці погрози відмовитися від української нафти і перейти на постачання Кременчуцького НПЗ морем - не більше ніж блеф. Поява хоча б одного реального покупця в особі того ж "Нафтогазу" або "Укртранснафти" відразу зруйнує цей міф. Не кажучи вже про те, що держава може забезпечити переробку цієї нафти на одному з європейських НПЗ за схемою толінгу", - писав раніше Куюн.

Сьогодні ж, за даними, якими володіє ZN.UA, в "Нафтогазі" і "Укртранснафті" розглядають варіанти викупу української нафти у випадку саботажу з боку "Привату" і тим більше готові гарантувати прокачування цієї нафти на експорт для будь-яких можливих покупців.

Більше про схеми Коломойського в нафтовому бізнесі читайте в статті Сергія Куюна "Дівоча пам'ять мільярдера" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".