UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Нафтогаз" готовий до переговорів з "Газпромом" лише в тристоронньому форматі – Коболєв

У НАКу сумніваються в тому, що "Газпром" готовий знизити ціну на газ для України.

Глава НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв підозрює , що пропозиції "Газпрому" про нібито готовність знизити ціну на газ для України мають неприйнятні умови і наполягає на тристоронньому форматі переговорів за участю представників Євросоюзу. Про це він написав на своїй сторінці в Facebook.

"Ми завжди готові до переговорів, але виключно в тристоронньому форматі, будь-які нові контракти мають укладатися на основі європейських норм і з повагою до рішень міжнародних арбітражів", – написав він.

Коболєв нагадав, що Стокгольмський арбітраж переглянув контракт "Газпрому" і "Нафтгаза" на поставку газу, визнавши ряд його умов дискримінаційними і зобов'язавши росіян продавати Україні газ у першому кварталі 2019 року по $ 300 (тут і далі – за 1000 куб. м), а в другому - за $ 221, але робити це "Газпром" "чомусь" відмовляється.

Як зазначив глава НАК, замість цього українська компанія купуємо газ в Європі істотно дешевше: у першому кварталі - по $ 259, у 2 кварталі - по $ 212, липнева ціна - $ 178.

"При яких умовах "Газпром", який не хоче постачати Україні газ навіть за дуже вигідною для нього ціною, піде на радикальне зниження? Прощення боргу "Газпрому" "Нафтогазу" відмовитися від будь-яких арбітражів, незастосування європейських правил в газовій сфері? Такий сценарій насправді означав би для Росії додаткові мільярдні прибутки, а для України - втрати і повернення в повну залежність від Кремля", – вважає Коболєв.

Раніше голова правління "Газпром" Олексій Міллер заявив про готовність почати переговори про прямі поставки в Україну, які дозволять знизити ціну на газ для споживачів на 25% від існуючої, і пов'язав їх з переговорами про продовження транзиту на період після 2019 року.

Повідомлялося, 21 січня в Брюсселі завершилися тристоронні переговори щодо транзиту газу з РФ в Євросоюз через ГТС України.

"Нафтогаз" і Еврокомміссія наполягають на збереженні транзиту і підписання нового договору, який відповідає європейському енергетичному законодавству.

У свою чергу, уководство "Газпрому" висловило готовність без консультацій продовжити договір, підписаний в 2009 році тодішнім прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко.

За словами глави правління "Нафтогазу" Андрія Коболєва, ближче до кінця переговорів Україна отримала пропозицію про умови та обсяги транзиту, яке слід в найближчі два місяці обговорити з Кабміном.

У минулому році "Газпром" зірвав переговори щодо транзиту, які були заплановані на вересень.

Глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв заявляв, що можливе припинення транзиту російського газу через Україну завдасть шкоду економіці країни в розмірі приблизно 3,5 мільярда доларів, що дорівнює майже 3% ВВП держави. Також Коболєв називав неприйнятними пропозиції "Газпрому" про транзит після 2019 року.

Нагадаємо, що 5 березня минулого року "Газпром" заявив, що направив "Нафтогазу" повідомлення про початок розірвання контрактів в суді.

У зв'язку з цим Україна направила позов проти Росії у Всесвітню торговельну організацію, а в червні "Нафтогаз" подав у Стокгольмський арбітраж позов з вимогою переглянути тариф на транзит газу за контрактом з "Газпромом". До кінця року сума позовних вимог склала 12 млрд доларів.

Детальніше про підготовку тристоронньої зустрічі 21 січня і переговорних позиціях сторін читайте в матеріалі Алли Єрьоменко в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".