UA / RU
Підтримати ZN.ua

На науку в Україні виділяють не більше 10% передбаченої законом суми

Зазвичай середня заробітня плата науковців набагато нижча за ту, яку отримують в Україні.

Закон України "Про наукову і науково-технічну діяльність" передбачає, що з 2020 року фінансування наукової галузі має становити не менше 1,7% ВВП. Однак, наука й досі фінансується вкрай незадовільно - на рівні не більше 10% від того, що гарантує українське законодавство, пише у своїй статті для ZN.UA докторка фізико-математичних наук Катерина Терлецька.

Згідно з даними 2019 року, середня зарплатня вченого становить 290 євро, що дорівнює 8 тис. грн. при тому, що середня заробітна плата в Україні - близько 11 тис. грн, а в Києві - 16 тис. Грн. Однак, ця цифра може змінюватися, залежно від інституту, але потрібно врахувати, що майже всі установи Національної академії наук України працюють неповний робочий тиждень, і сума зарплатні в багатьох значно нижча, зазначила авторка.

Єлизавета Чижик, ZN.UA

У зв'язку з цим місце наукового співробітника НАН навряд можна назвати привабливим для молодих вчених, які мають становити основу наукового потенціалу.

Єлизавета Чижик, ZN.UA

Згідно зі звітом НАН за минулий рік, в Україні налічується 14 тисяч 828 наукових працівників. З них молодих науковців, яким до 35 років - лише 1 тисяча 734 особи, що приблизно становить 11,5%. І щороку ця цифра зменшується.

Єлизавета Чижик, ZN.UA

Читайте також: Науковиця пояснила, чому суспільство в Україні не розуміє, навіщо потрібна наука

Детальніше про те, чому державі бракує розуміння навіщо потрібна наука, а також хто такі українські науковці та чи багато серед них ентузіастів читайте у статті Катерини Терлецької "Синдром Кассандри".