UA / RU
Підтримати ZN.ua

На Кіпрі знайшли винуватців фінансової кризи

Незалежна комісія поклала провину за фінансовий крах Кіпру на екс-президента країни Дімітріса Хрістофіаса. Сам Хрістофіас відмовився свідчити перед незалежною комісією, підкресливши, що та не має відповідних повноважень. Він також оперативно відкинув результати розслідування, назвавши його "повним брехні".

Основна провина за березневу фінансову кризу Кіпру лежить на екс-президенті країни комуністі Димитрисі Христофіасі, а також його уряді, який не зміг контролювати витрати і дотримувалося "деспотичної" моделі керівництва країною. Такого висновку дійшла незалежна комісія з розслідування причин кіпрської кризи, повідомляє Reuters.

Матеріали розслідування, проведеного трьома колишніми суддями на замовлення нинішнього правоцентристського уряду, показують, як під керівництвом комуністів в 2008 року - початку 2013 року бюджетний профіцит країни перетворився на зростаючий дефіцит, поповз вгору рівень безробіття, а Кіпр був ізольований від міжнародних фінансових ринків.

У відношенні самого екс-президента автори розслідування дійшли висновку, що він, не піклуючись про наслідки, погодився на списання за держоблігаціями Греції в 2012 році, із-за яких кіпрські банки понесли величезні збитки, а також не прислухався до радників та допустив "непрощенні" зволікання у справі отримання міжнародної допомоги.

Сам Хрістофіас відмовився свідчити перед незалежною комісією, підкресливши, що та не має відповідних повноважень. Він також оперативно відкинув результати розслідування, назвавши його "повним брехні". Екс-президент звинуватив співробітників комісії в ігноруванні того, що сам він вважає, що основною причиною кризи, а саме жадібність банкірів, які пішли на надмірні ризики, а також малоефективна діяльність регуляторів.

"Це комісія поза законом, висновок пронизана неправдою і наклепами", - заявив екс-президент.

Комісія дійсно не володіє повноваженнями органу виконавчої влади, але може стати серйозною підмогою в світлі зростаючого числа взаємних звинувачень у відповідальності за жалюгідний стан післякризової національної економіки.

"Резонно прийти до висновку, що колишній президент і уряд працювали за принципом "я в уряді, і я роблю те, що хочу", - заявив Джордж Пикис, колишній голова Верховного суду Кіпру, який очолив незалежну дослідну комісію.

Результати розслідування були передані владі для розгляду. !zn

Читайте також:

МВФ і ЄС напророкували банкам Кіпру нові потрясіння

ЄС дозволив рятувати банки за рахунок "стрижки" великих вкладів

Порятунок банків Греції, Кіпру та Іспанії обійшовся європейцям в 90 млрд євро

Через "кіпрську діру" і "внутрішній офшор" повз держбюджет продовжують витікати мільярди