В Україні збираються ввести штрафи за цькування на роботі, це стосується як особливостей спілкування з підлеглими роботодавців, так і цькування з боку колег. Відповідний законопроєкт 5749 Верховна Рада ухвалила 6 вересня.
"Мобінг розглядається як одна з форм дискримінації прав людини у трудових відносинах, яка проявляється через психологічне, економічне та інше насильство з метою приниження людської гідності", – йдеться в пояснювальній записці до законопроєкту.
Що пропонують депутати:
- штраф за мобінг 1700-2550 грн або 20-40 годин громадських робіт;
- повторний або груповий мобінг – штраф 3400-5100 грн або 40-60 годин громадських робіт.
Наразі законопроєкт 5749 чекає на друге читання. Депутати визначили скорочений строк підготовки документа.
Водночас, звертає на себе увагу той факт, що законопроект не містить механізмів та формулювань, завдяки яким можна буде визначити та довести факт мобінгу.
Щоправда, як йдеться у прикінцевих положеннях законопроекту, Кабінет Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності даним законом повинен буде привести свої нормативно-правові акти у відповідність, а також забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом. Можливо, після цього законодавство отримає більше конкретики.
Нагадаємо, термін "мобінг" застосовують для визначення недоброзичливих чи ворожих міжособистісних відносин на роботі. Це психологічний терор, переважно груповий, який проявляється у цькуванні з працівників з боку колег, підлеглих або керівництва. Таке цькування включає в себе постійні негативні висловлювання на адресу працівника, його соціальну ізоляцію всередині організації, або ж поширення образливих пліток.
В більшості зарубіжних країн добре відомий термін мобінг, і на законодавчому рівні регулюється протидія цьому явищу. Слід виокремити, Директиву Європейського Союзу від 27.10.2000 №2000/78/ЄС, яка встановлює рівність поводження у сфері праці та зайнятості, визначаючи поведінку з метою створення ворожої, принижуючої гідність людини або образливої обстановки як переслідування працівника, що прирівнюється до дискримінації трудових прав. Крім того, відповідно до статті 26 Європейської соціальної хартії, держави взяли на себе зобов’язання сприяти запобіганню систематичним непорядним або явно негативним та образливим діям щодо окремих працівників на робочому місці або у зв’язку з виконанням роботи, і вживати всіх відповідних заходів для захисту працівників від такої поведінки роботодавців.
Судячи з численних закордонних публікацій, саме це підступне явище провокує звільнення з роботи, судові процеси, неврози, суїциди і матеріальні втрати, обчислювані в мільярдах. На робочому місці від нього потерпають чоловіки і жінки, досвідчені професіонали і молоді працівники. Мобінг процвітає як у державних установах, так і в приватних фірмах. Читайте про це на ZN.UA в матеріалі психолога Марії Кириленко - "Мобінг".
Мобінг на робочому місці є однією з основних причин неврозів. Про це пише психолог Наталія Михайленко в матеріалі - "Неврози — дозволені й заборонені".