UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кулеба сумнівається, що НАТО допоможе розблокувати українські порти для експорту зерна

При цьому, глава МЗС запевнив, що Україна працює над тим, щоб експорт відновився.

Україна шукає вирішення проблеми із експортом зерна, який зараз неможливий через блокування Росією українських портів, заявив голова МЗС Дмитро Кулеба під час «Українського сніданку» в Давосі. Водночас він висловив сумніви в тому, що НАТО могло б допомогти у вирішенні проблеми силовим шляхом.

«Якщо НАТО не закрило небо над Україною в найтрагічніші моменти війни, то чому вони зараз розкриють Чорне море, щоб безперешкодно транспортувати сільгосппродукцію. Я буду вітати це рішення, але не думаю, що у західних та інших країни вистачить мужності, аби силовий розв’язок знайти. Ми шукаємо вирішення проблеми. І звичайно ми зараз бачимо, що перерветься цикл сільськогосподарський і це призведе до багаторічних проблем із харчами у всьому світі», – заявив Кулеба.

Водночас він підкреслив, що проблема ще полягає і в неможливості довіряти РФ. Адже навіть якщо вони підпишуть якісь гарантії безперешкодного проходу, це не означає, що він буде наданий. 

«І будь-якої миті вони можуть порушити таку угоду, щойно вона буде досягнута. Власне Росія абсолютно в своїй поведінці непередбачувана», – додав Кулеба.

Читайте також: ЄС сполучає кордони України зі своїми портами для експорту зерна — Фон дер Ляєн

За даними британської розвідки, запропоновані механізми сухопутного експорту не замінять нестачу транспортних потужностей. В елеваторах, на підконтрольних Україні територіях, лишається ще доволі багато зерна і експортувати його не видається можливості.

Раніше міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс запропонував охочим країнам створити військово-морську коаліцію, що допоможе зняти російську блокаду в Чорному морі та відновити експорт зернових з України. При цьому міністерка закордонних справ Британії Ліз Трасс підтримала пропозицію литовського колеги.

Однак пізніше видання The Guardian процитувало представника британського уряду, який стверджував, що Сполучене Королівство не розглядає можливість відправлення бойових кораблів до Чорного моря, аби сприяти виходу суден із зерном з Одеси. Водночас в уряді Британії запевнили, що разом із міжнародними партнерами продовжать працювати над пошуком шляхів експорту українського зерна.