UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кредитори зажадали перегляду умов реструктуризації боргу України - Bloomberg

Розбіжності серед кредиторів можуть загрожувати зривом угоди.

Група кредиторів України та власників облігацій, термін погашення яких закінчується вже в 2015 році, виступила за перегляд умов попередньої домовленості про реструктуризацію українського боргу, повідомляє Bloomberg.

Агентство пише, що кредитори, чиї інтереси представляє американська юридична компанія Shearman & Sterling, вважають раніше узгоджений варіант врегулювання боргового питання "нечесним".

Згідно з умовами угоди, в обмін на списання 20 відсотків тіла боргу і відстрочку погашення облігацій кредитори повинні отримати пакети спеціально випущених цінних паперів VRI (Value Recovery Інструмент), за яким їм при певних умовах буде виплачуватися своєрідна компенсація. Зокрема, невдоволення викликав порядок розподілу VRI, який, як вважають незадоволені, ущемляє інтереси власників тих українських облігацій, термін погашення яких настає вже в 2015 році.

"Передбачається, що всі власники облігацій отримають однакові пакети нових паперів. Наші клієнти вважають такий підхід несправедливим, так як для облігацій з погашенням в 2015 році відстрочка може скласти більше восьми років, в той час як для інших облігацій вона складе лише близько півроку", - йдеться в повідомленні Shearman & Sterling.

Втім, компанія не розголошує імена кредиторів, інтереси яких вона представляє, та те, яку долю українських облігацій вони контролюють. При цьому відомо, що вже до кінця вересня 2015 року Україна має погасити облігації на суму 500 мільйонів доларів, а в жовтні - ще на 600 мільйонів євро.

Bloomberg відзначає, що частина "вересневих" облігацій належить фонду Franklin Templeton, який очолює комітет кредиторів, з яким раніше вів переговори український Мінфін, однак невідомо, хто контролює інші папери.

Остаточно затвердити угоди про реструктуризацію боргу в 18 млрд дол. влада України планує в середині вересня, проте розбіжності серед кредиторів загрожують зривом угоди. Щоб домовленість вступила в силу, в її підтримку повинні виступити не менш як 75 відсотків учасників зборів, в якому візьмуть участь не менше двох третин кредиторів.

За словами головного економіста по Східній Європі компанії UniCredit SpA Любомира Митова, якщо незадоволені угодою зможуть об'єднати досить багато голосів, це може серйозно ускладнити укладення угоди.

Україна домовилася з кредиторами про списання 20% держборгу, а також про відстрочку виплат на 4 роки і зниження процентних ставок до 7,75% річних за всіма випусками 27 серпня. Вже через місяць, 23 вересня, Київ повинен був повернути $ 500 млн за євробондів, випущених урядом Азарова-Януковича у 2010 році. У Мінфіні серйозно готувалися ввести мораторій щодо держборгу і оголосити технічний дефолт, якщо б не вдалося досягти нинішньої домовленості з кредиторами.

У той же час, досягнення домовленості з приватними кредиторами щодо реструктуризації зовнішніх зобов'язань українського суверена, про яке хоча й не повідомили ще офіційно, однак уже широко висвітлюють у ЗМІ, не повинно стати приводом для самозаспокоєння, зазначав у статті для DT.UA Василь Башко.

Адже глибинні причини, через які протягом останніх років боргове навантаження на державний бюджет України зростало такими високими темпами (які й призвели до сповзання до фактичної неспроможності наших держфінансів виконувати свої зобов'язання повною мірою), залишилися неусунутими, пише автор.

Докладніше читайте в статті Постреструктуризаційне похмілля Василя Башко для тижневика "Дзеркало Тижня. Україна".