UA / RU
Підтримати ZN.ua

Компанія JKX Oil & Gas подала в суд на Україну на $ 180 млн

У компанії стверджують, що згідно з рішенням арбітра Торгової палати Стокгольма, Україна не повинна вводити ренту на видобуток газу для JKX в нинішньому "надмірний" розмірі.

Нафтогазова компанія JKX Oil & Gas Plc ініціювала арбітражний розгляд проти України в рамках Енергетичної хартії і двосторонніх угод про захист інвестицій між Україною і Великобританією та Нідерландами. Компанія JKX вимагає від України компенсації понад $ 180 млн.

"В цих розглядах JKX домагається компенсації за втрати, яких вона зазнала в результаті порушення договірних зобов'язань України, у тому числі відмови України від гарантування "справедливого і рівного" режиму для інвестицій JKX", - говориться в біржовому повідомленні компанії в понеділок, 16 лютого.

За даними компанії, арбітр Торгової палати Стокгольма 14 січня 2015 року виніс рішення, згідно з яким Україна не повинна вводити ренту на видобуток газу для JKX в "надмірному" в розмірі понад 28% (зараз 55% для глибин менше 5 км).

"Згідно з міжнародним правом, рішення арбітра є обов'язковим для України. Однак якщо Україна відмовляється виконувати рішення, то JKX буде домагатися його виконання через українські суди, а також трибунал, передбачений Енергетичної хартії", - йдеться в повідомленні.

Сума, яку JKX вимагає в якості компенсації, відповідає обсягу рентної плати, внесеної нею в український бюджет з 2011 року.

Як відзначають в JKX, гарантія "справедливого і рівного" режиму для інвестицій передбачено двосторонніми угодами України з Великобританією та Нідерландами, а також Енергетичної хартії.

Нагадаємо, що в 2014 році Верховна Рада тимчасово підвищила ренту на видобуток газу з 28% до 55% (при видобутку з глибини до 5 км), а потім продовжила дію норми і на 2015 рік. Приватні добувачі вважають таку ставку оподаткування надлишкової, заявляючи про неминуче падіння видобутку газу.

Разом з тим, як заявила минулого тижня міністр фінансів України Наталія Яресько, вносити великі зміни в податкову систему наразі не планується. Дискусію щодо поліпшення системи справляння рентних платежів уряд має намір почати з березня.

Довідка ZN.UA

Незалежна нафтогазодобування в Україні налічує вже 20 років. Першою приватною компанією стала "Полтавська газонафтова компанія", на 100% дочірнє підприємство британської JKX. Незважаючи на величезні труднощі (у компанії кілька разів намагалися забрати права на розробку родовищ), ПГНК виявилася дуже успішним проектом. Вона працює в основному на старих родовищах, але це не завадило їй налагодити ефективну видобуток і на довгі роки стати найбільшою приватною видобувною компанією.

Сьогодні "Полтавська газонафтова компанія" веде видобуток на шести родовищах у Полтавській області. За останні роки обсяги видобутку значно знизилися: газу - з 450 млн кубометрів в 2009 р. до 222 млн в 2013-м, нафти - з 250 тис. т в 2007 р. до 60 тис. у 2013-м. Тим не менше компанія залишається одним з лідерів галузі, і її досягнення не залишилися непоміченими.

У 2007 р. бізнесмен Ігор Коломойський почав скуповувати акції британської JKX; сьогодні Eclairs Group Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова володіє блокпакетом JKX. Ще 11,45% акцій належить Glengary Overseas Limited Олександра Жукова. Також зазначимо, що на початок березня 2013 року ще 5,8% акцій британської компанії JKX володів НАК "Нафтогаз України".

Нагадаємо, як повідомляло раніше ZN.UA, наприкінці січня три кіпрські компанії - міноритарії напівдержавної "Укрнафти", вимагали від держави Україна відшкодування нібито $ 5 млрд збитку - в якості компенсації за дії уряду і головного акціонера компанії - НАК "Нафтогазу України".