UA / RU
Підтримати ZN.ua

Компанія Гонтаревої допомогла Януковичу вкрасти 1,5 мільярда доларів - Al-Jazeera

Голова НБУ сказала телеканалу, що не помітила нічого підозрілого у трансакціях, які проводили кіпріотські компанії екс-президента.

Таємне рішення суду України вперше вказало на те, як саме екс-президент Віктор Янукович вкрав 1,5 мільярди доларів у своєї країни. Воно також вказало на те, що колишні фінансові радники президента 3 зіграли роль у цьому шахрайстві.

Про це повідомляє катарський телеканал Al-Jazeera, посилаючись на засекречений минулого року документ обсягом 95 сторінок, який опинився в руках його журналістів. В ньому йдеться про заплутану мережу компаній, яка використовувалася для викрадення грошей, а фірма Investment Capital Ukraine (ICU) зіграла роль посередника у купівлі бондів на 1,5 мільярди доларів кіпріотськими компаніями в період з 2012 до 2014 року.

Телеканал зауважує, що ICU має тісні зв'язки з нинішнім урядом України і виступала радником у продажі кондитерської компанії Roshen, яка належить президенту Петру Порошенку. В часи, коли крадіжка Януковича відбулася, її очолювала Валерія Гонтарева, яка має близькі відносини з українським президентом і очолювала Нацбанк.

Прес-секретар президента України сказав Al-Jazeera, що він "рішуче підтримує боротьбу з корупцією в Україні". А Гонтарева у свою чергу, відповіла, що в часи проведення трасакцій вона і ICU "не помітили нічого підозрілого". У самій компанії запевняють, що її роль була дуже обмеженою.

"Розслідування телеканалу в чергове пролило світло на процвітання міжнародної мережі з відмивання грошей і злочинів. Повинні прозвучати серйозні питання про те, чому постанова суду України була засекречена, а також про те, як інші країни, такі як Кіпр і Велика Британія, вочевидь, посприяли потоку корупційних грошей", - сказала активіст проти відмивання грошей міжнародної неурядової організації Global Witness Ніенке Палстра.

Al-Jazeera вказує на те, що в таємну постанову виніс військовий суд Краматорська в березні 2017 року. В ній йдеться про те, як ICU провела купівлю випущених у доларах бондів від імені восьми компаній з Кіпру. Деякі з цих компаній насправді служили для виведення грошей з України. Вся мережа в постанові описується як "кримінальне організація" на чолі з Віктором Януковичем, який втік в Росію. Ще одне ім'я, яке згадується в документі - Сергій Курченко.

Раніше повідомлялося, що НАБУ і САП мають намір закрити справу про спецконфіскацію $ 1,5 млрд Януковича в січні. Протягом двох тижнів голова правління "Ощадбанку" Андрій Пишний повинен надати НАБУ необхідні документи по цій справі.

Також з рахунків Януковича і його оточення вже конфісковано $ 1,7 млрд. У Генпрокуратурі вважають, що збитки, завдані режимом Януковича державі, досягають $ 40 млрд.

Нагадаємо, що "Ощадбанк" вважає безпідставними звинувачення в "незаконному списанні" коштів на користь держави в процесі спецконфіскації коштів Віктора Януковича і просить держоргани розібратися в ситуації, від якої страждає репутація банку.