Контракт про транзит російського газу до Євросоюзу з "Газпромом" було підписано "Нафтогазом", а не "Оператором ГТС України" через недосконалість українського законодавства, яке ще не повною мірою відповідає вимогам Енергетичного співтовариства, заявив голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.
"З точки зору законодавства і регуляторних актів, які впливають або безпосередньо регулюють ринок природного газу, ми ще повністю не досягли європейського законодавства... "Газпром" не був готовий брати на себе ризики неефективного українського законодавства, тому ці ризики на себе взяв "Нафтогаз", фактично виступаючи буфером між "Газпромом" і Україною", - пояснив Коболєв на брифінгу в Києві у вівторок, 31 грудня.
За словами керівника, НАК "не в захваті від такого варіанту", але розцінює його як елемент "прийнятного компромісу".
"Для нас ці ризики є звичними", - зазначив він.
Як повідомлялося, 30 грудня НАК "Нафтогаз України" і російський "Газпром" підписали договори про транзит газу і врегулювання взаємних претензій.
Термін дії транзитного контракту – п'ять років з можливістю його продовження ще на 10 років на аналогічних умовах. Російський "Газпром" зобов'язався забезпечити мінімальне завантаження української ГТС в обсязі 65 млрд кубометрів газу в 2020 році, і "проганяти" через неї не менше 40 млрд кубометрів у наступні чотири роки.
Ще до підписання контракту його умови були відомі DT.UA. Складнощі у реалізації контракту можуть виникнути через те, що учасником контракту знову є "Нафтогаз". І НАК буде змушений щодня закладати потужності на транспортування газу, а оператор ГТС робити підтвердження – на цю процедуру в України буде не більше 15 хвилин.
30 грудня сторони підписали мирову угоду, згідно з яким "Нафтогаз" відмовився від судових претензій до "Газпрому" щодо 7,4 млрд доларів штрафу, що був виписаний російському монополісту Антимонопольним комітетом України, а також погодився відкликати новий позов до "Газпрому" на 12,25 млрд доларів. У свою чергу, "Газпром" виплатив "Нафтогазу" 2,9 млрд доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу.
Детальніше про газові домовленості читайте у статті Олексія Кучеренка "Новий "транзитний котракт": чия і в чому вигода?".
Детальніше, про що домовилися з транзиту газу Україна і Росія, читайте в статті Михайла Гончара "Sic transit" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".