UA / RU
Підтримати ZN.ua

Казахстан посилить контроль за реекспортом товарів до Росії, щоб не було обходу санкцій — FT

Казахстан минулого року зафіксував різке зростання експорту товарів до РФ.

Казахстан має намір посилити контроль за товарами, які проходять через країну для реекспорту, відстежуючи їх до кінцевого пункту призначення, на тлі прагнення Заходу не допустити, щоб іноземні компанії та приватні особи допомагали Росії обходити санкції. Про це повідомляє FT.

Країна минулого року зафіксувала різке зростання експорту товарів до РФ, зокрема, побутової електроніки, оскільки санкції обмежили доступ Росії до західних ринків.

Казахстан, один із найближчих партнерів Москви завдяки історичним і культурним зв'язкам, не запровадив жодних санкцій чи обмежень на торгівлю з Росією. Але країна також має тісні торговельні відносини з ЄС, а це означає, що їй доводиться шукати дипломатичний баланс після вторгнення Росії в Україну минулого року.

Чиновники Казахстану наполягають на тому, що за багатьма стрибками в експортних даних стоять інші причини, окрім реекспорту товарів до Росії. Але вони також прагнуть підкреслити заходи, яких країна запровадила для забезпечення дотримання законодавства, такі як нова система митного відстеження.

Новий онлайн-інструмент буде запущений 1 квітня і дозволить в режимі реального часу відстежувати весь ланцюжок переміщення товарів від кордону до кордону, сказав високопоставлений чиновник країни Financial Times.

«Ми розуміємо всі ризики вторинних санкцій, тому уважно стежимо за взаємною торгівлею з усіма партнерами», - заявив чиновник, додавши, що країна постійно працює над зниженням ризиків реекспорту.

Дані Бюро національної статистики Казахстану свідчать про 25-відсоткове зростання експорту до Росії минулого року порівняно з попереднім роком. Наприклад, кількість пральних машин, експортованих до Росії з Казахстану, зросла з нуля у 2021 році до майже 100 тисяч у 2022 році.

Але офіційні особи в Казахстані наголошують на зростанні цін на енергоносії та інших факторах, щоб пояснити розширення обсягу деяких видів торгівлі. Вони також вказують на той факт, що багато товарів, наприклад, з Європи, які прибули для реекспорту в Росію, походять з таких країн, як Туреччина і Китай, які не запровадили жодних обмежень на торгівлю з РФ.

Повідомляється, що в реекспортній практиці, яку в Росії зазвичай називають «паралельним імпортом», беруть участь компанії з країн, що входять до митного союзу з РФ, таких як Казахстан і Вірменія.

Ці компанії, як місцеві, так і засновані російськими громадянами, купують товари у західних фірм, які або бойкотують Росію з початку її вторгнення в Україну, або припинили експорт до РФ через санкції.

Часто це західні споживчі товари, такі як мобільні телефони. Отримавши товар у цих третіх країнах, компанії реекспортують його до Росії.

Кремль має довгий список товарів з легалізованим паралельним імпортом, це означає, що компаніям, які переміщують такі товари до Росії, більше не потрібен дозвіл від оригінального виробника, наприклад, від компанії Apple на імпорт її останніх моделей iPhone.

Читайте також: У Росії чергова стратегічна поразка: Казахстан вперше відправив нафту в обхід РФ

Країни Центральної Азії намагаються балансувати між Заходом і Росією. Але внутрішні соціально-економічні чинники турбують уряди цих держав набагато більше, ніж реваншистська політика РФ та загрози з її боку.

Ці країни стали важливим каналом реекспорту товарів до РФ із ЄС, Великої Британії та США, що негативно позначилося на зусиллях західних держав вплинути на Москву з допомогою санкцій. А ще — це допомагає РФ закривати потреби в технологіях для військово-промислового комплексу, який працює на війну в Україні. Про це пише Наталія Бутирська у статті «Пояс порятунку для Росії у війні проти України».