Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв покладав великі надії на видобуток нафти на Кашагані, проте проект зазнав невдачі, пише британське видання The Times.
Запаси гіганта нафтового родовища Кашагана в Каспійському морі оцінювалися в 38 млрд барелів.
"Президент Казахстану Назарбаєв сподівався, що ці запаси допоможуть перетворити країну в одного з провідних світових виробників нафтовидобувних країн і зробити країну з процвітаючою сучасною економікою. Але він розчарувався", - пише видання.
Кашаган виявився найдорожчою "чорною дірою" в історії нафтової промисловості. Протягом 15 років кращі інженери світу старанно працювали над величезними технічними проблемами, пов'язаними з безпекою видобутку на шельфі. У цьому регіоні влітку піднімається до 40 ° С, а взимку опускається до -35. У таких умовах працівники піддаються ризику отруєння вивержень сірководнем.
У родовище було сумарно вкладено близько 50 млрд доларів такими компаніями, як Total, Eni, ExxonMobil і China National Petroleum Corp., при чому велика частина инвестировалась в той час, коли нафта була на рівні $ 100 за барель. Тепер Кашаган додав уряду Казахстану величезні проблеми.
Спад цін на "чорне золото" додав проблем в економіці Казахстану, який навіть без Кашагана 60% доходів від експорту одержує з продажу нафти. Влада Казахстану була змушена девальвувати свою валюту - тенге, курс якого обрушився на 25 % відразу.
Що стосується Кашагана, багато керівників від Х'юстона до Пекіна, ймовірно, хотіли б, щоб спокійно забути про це родовище. "Це малоймовірно, Кашаган залишається колосальною помилкою, про яку вони не скоро забудуть", - резюмує видання.
Після переходу до вільно плаваючого обмінного курсу курс національної валюти Казахстану по відношенню до долара 20 серпня на казахстанській фондовій біржі знизився на 66,88 тенге до 255,26 тенге за долар. У процентному співвідношенні падіння склало близько 26,2%.
Разом з тим, резидент Казахстану Нурсултан Назарбаєв пояснив обвал тенге проханнями бізнесменів.
Як писало "Дзеркало тижня. Україна" у статті "Казахстан: призначення перехідного періоду", рішення влади щодо девальвації тенге спричинило збідніння казахстанців. Очевидно, що далі неминуче відбудеться зростання цін і скорочення соціальних витрат. У такій ситуації жителі країни у своїх бідах завжди звинувачують владу.