UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кабмін може "воскресити" "Газ України" збирати гроші за користування газорозподільними мережами

З якою метою, крім корупційної, хтось хоче "воскресити небіжчика", можна тільки здогадуватися.

Кабінетом міністрів України готується постанова, згідно з якою балансоутримувачем газорозподільних мереж і головним вигодонабувачем від здачі їх в оренду стане давно збанкрутілий "Газ України". До цього моменту газорозподільними мережами, які повністю є держвласністю, користувалися облгази на безкоштовній основі.

Про це в статті DT.UA пише редактор відділу економічної безпеки Алла Єрьоменко.

Але 213-я поправка до ухваленого нещодавно Закону "Про ринок природного газу" вводить платний доступ до газорозподільної системи країни, перш за все, до газопроводів.

"Та благі наміри "наповнення бюджету" за рахунок грошей від оренди держмайна виявилися фікцією. Принаймні нам відомо, що в надрах КМУ готується постанова, відповідно до якої балансотримачем мереж і головним вигодоотримувачем від здачі їх в оренду стане давно збанкрутілий "Газ України". З якою метою, крім корупційної, хтось хоче "воскресити небіжчика", можна лише здогадуватися. Але важливо, що додаткові витрати на утримання чиновників "Газу України" ляжуть на плечі споживачів", - стверджують представники облгазів.

Кабміном дано кілька доручень Міненерговугільпрому та "Нафтогазу" щодо підготовки проектів нормативних актів із законодавчого врегулювання питань, пов'язаних із забезпеченням процедури переходу на платну основу використання державних газорозподільних мереж.

Відповідно до концепції підходу, необхідно провести інвентаризацію та оцінку держмайна, а також визначити оптимальну ставку дохідності держактивів. Після цього будуть подані пропозиції щодо розміру орендної ставки, яку НКРЕКП повинна врахувати в тарифі на розподіл.

З огляду на необхідність законодавчого врегулювання окремих аспектів, які стосуються процедури переходу на платне використання держмереж, повноцінне застосування цієї системи можливе з кінця опалювального сезону 2015/16 рр.

Автор зазначає, що ДК "Газ України" фактично перестала бути постачальником газу з моменту, коли НАК "Нафтогаз України" в 2012 р. був призначений урядом гарантованим постачальником газу. З тих пір на "Газі України" висять багатомільйонні борги, які він з перемінним успіхом "вибиває" з боржників у всіх судових інстанціях країни.

"Чи справді уряд має намір реанімувати "Газ України" як торговельну організацію та передати їй право управляти газорозподільними мережами країни? Чи тільки право торгувати газом? Поки що однозначних відповідей немає. Хоча все вказує на те, що такі наміри є. Та й облгази не даремно сполохалися.

За інформацією DT.UA, навіть главу для цієї газоторговельної організації шукати не доведеться, можна запросити екс-керівника Торгового дому "Газ України", який зараз працює в Міненерговугільпромі. А як назвати нову-стару газоторговельну структуру - не суть важливо. Хоча, як кажуть, як ви човен назвете, так він і попливе", - пише Єременко.

Вона нагадує, що витиснути приватні облгази з вітчизняного ринку роздрібної торгівлі і поставок газу безпосередньо споживачам та, відповідно, одержати прямий доступ до платежів за газ здійснювались ще при прем'єрі Тимошенко у 2009–2010 рр. Було офіційно зареєстроване дочірнє підприємство "Нафтогазу" - "Нафтогазмережі". "Але чи то особливого бажання займатися локальними та регіональними газомережами та ринками не було, чи то хтось дав команду "стоп"... Словом, "Нафтогазмережі" канули в Лету", - пише автор.

Нагадаємо, з 1 липня облгази повинні бути позбавлені ліцензій на продаж газу споживачам.

Детальніше про розподіл і "роздрібну" торгівлю газом читайте у статті Алли Єрьоменко З кожної конфорки! У свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".