Європейська комісія представила план енергетичної реформи REPowerEU, спрямованої на припинення залежності від поставок енергоносіїв з Росії у відповідь на її повномасштабне вторгнення в Україну. Про це повідомляє пресслужба Єврокомісії.
"Існує подвійна необхідність трансформувати енергетичну систему Європи: покінчити із залежністю ЄС від російських викопних видів палива, які використовуються як економічна і політична зброя і обходяться європейським платникам податків майже в 100 мільярдів євро на рік, і вирішити проблему кліматичної кризи", — йдеться в заяві ЄК.
Згідно з комюніке, 85% жителів Європи виступають за якнайшвидше зниження залежності від російських газу й нафти з метою підтримки України.
У плані REPowerEU пропонують здійснити це за допомогою енергозбереження, диверсифікації поставок енергії й прискореного розвитку відновлюваних джерел енергії, що сприятиме заміщенню викопного палива у житлових будинках, промисловості та виробництві електроенергії.
Економія енергії
Єврокомісія вважає, що енергозбереження — це найшвидший і найдешевший спосіб подолати теперішню енергетичну кризу та зменшити витрати.
Так рекомендується посилити довгострокові заходи щодо підвищення енергоефективності, у тому числі збільшити з 9% до 13% обов'язковий показник енергоефективності. Також ЄК розробила рекомендації щодо комунікацій з громадськістю та виробництвом, які можуть допомогти знизити споживання газу й нафти на 5%.
Диверсифікація поставок енергії
Згідно з документом, за останні місяці ЄС досяг “рекордних обсягів” імпорту зрідженого природного газу та збільшення поставок газу трубопроводами, завдяки співпраці з міжнародними партнерами.
“Нещодавно створена енергетична платформа ЄС, підтримувана регіональними цільовими групи, дозволить здійснювати добровільні спільні закупівлі газу, ЗПГ та водню завдяки об'єднанню попиту, оптимізації використання інфраструктури та координації взаємодії з постачальниками”, — наголошують у Брюселлі.
Як зазначається, окрім механізму спільних закупівель, Єврокомісія також розгляне законодавчі заходи, необхідні для диверсифікації постачання газу країнами-членами. Планується побудова довгострокових партнерських відносин з постачальниками та співробітництво у сферах водневих та інших екологічно чистих технологій.
Відповідно до заяви, Євросоюз буде підтримувати Україну, Молдову, Західні Балкани, країни “Східного партнерства” та інших найуразливіших партнерів на фоні російської агресії.
Окремо підкреслено продовження допомоги нашій державі завдяки спільній роботі в забезпеченні енергетичної безпеки та функціонування енергетичного сектору. Також ЄС сприятиме майбутній торгівлі електроенергією і відновлюваним воднем з Україною та перебудові енергетичної системи в межах ініціативи REPowerUkraine.
Розвиток відновлюваних джерел енергії
Європейська комісія пропонує масове розширення й прискорення використання відновлюваних енергетичних джерел у виробництві електроенергії, у промисловості, будівництві й транспорті. Вважають, що це допоможе також прискорити перехід до “зеленої” енергії та поступово знизити ціни.
Зокрема, ЄК рекомендує збільшити мету щодо відновлюваних джерел енергії до 2030 року з 40% до 45%. Це сприятиме розвитку інших напрямків: подвоєнню сонячної фотоелектричної потужності до 2025 року, поступовому введенню зобов’язання встановлювати сонячні панелі на нових будівлях, подвоєнню темпів впровадження теплових насосів, інтеграції геотермальної та сонячної енергії в системи централізованого теплопостачання тощо.
Європейський союз збирається різними способами підтримувати скорочення споживання викопного палива промисловістю й транспортним сектором, щоб зменшити енергетичну залежність від Росії.
Раніше вже повідомлялося, що Єврокомісія готує план REPowerEU щодо скорочення енергозалежності ЄС від РФ і максимального заміщення російського газу до 2027 року. Наскільки це реальний план і що стоїть йому на заваді, читайте в статті Михайла Гончара, Оксани Іщук та Ігоря Стукаленка «Погані новини для Путіна: як Євросоюз позбавляється російського газу».