Високий представник ЄС Жозеп Боррель та Виконавчий Віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровські виступили зі спільною заявою, в якій просять Китай надати пояснення, що стало причиною блокування імпорту товарів з Литви. Заява оприлюднена на сайті Європейської служби зовнішніх дій.
"Ми звертаємося до китайської влади, щоб швидко прояснити ситуацію", - йдеться в заяві.
Як наголошується в заяві, ЄС готовий протистояти всім видам політичного тиску і примусових заходів, що застосовуються проти будь-якої держави-члена. І, в залежності від відповіді Китаю, наступним кроком стане звернення до Світової організації торгівлі щодо виконання Китаєм своїх зобов'язань.
"Якщо отримана інформація буде підтверджена, ЄС оцінить сумісність дій Китаю із зобов'язаннями в рамках членства у Світовій організації торгівлі", - наголошується в заяві.
Як зазначається у документі, єдність та солідарність в межах ЄС залишається ключовим фактором для захисту його інтересів та цінностей у відносинах з усіма країнами.
"Ми перебуваємо у тісному контакті з урядом Литви та збираємо інформацію за допомогою нашої Делегації у Пекіні. Розвиток двосторонніх відносин Китаю з окремими країнами-членами має вплив на загальні відносини між ЄС і Китаєм", - йдеться у спільній заяві.
У цьому контексті ЄС нагадує, що в організації продовжують стояти на позиції "Одного Китаю" та визнавати уряд КНР як єдиний уряд Китаю.
Нагадаємо, Китай видалив Литву зі своїх митних реєстрів. Рішення Піднебесної продиктоване відкриттям у Вільнюсі посольства Тайваню, який Китай вважає своєю територією.
У листопаді поточного року КНР понизила рівень дипломатичного представництва у Литві до повіреного у справах.
Минулого тижня Пекін також призупинив видачу віз до Литви.
У відповідь на недружні дії Китаю, Литва вийшла з формату економічної та політичної співпраці “17+1”, яка була значущою для східного гіганта і в якій беруть участь країни Центральної та Східної Європи.
Дипломатична суперечка між сторонами виникла ще у серпні 2021 року.