Брюссель розмірковує, чи продовжувати запроваджене в лютому обмеження цін на газ на тлі побоювань, що конфлікт на Близькому Сході та можлива диверсія на газопроводі Balticconnector можуть знову призвести до зростання цін цієї зими. Про це повідомляє FT.
Єврокомісія заявила, що "немає жодних ознак негативних наслідків" після того, як цей захід набув чинності, і що ціни на газ зараз майже на 90 відсотків нижчі, ніж минулого року, згідно з презентацією, зробленою для дипломатів з 27 країн блоку, з якою ознайомилася газета Financial Times.
Обмеження цін було запроваджене після багатьох тижнів напружених дискусій між країнами ЄС, Німеччина та Австрія спочатку виступали проти, стверджуючи, що це призведе до викривлення ринків і посилить дефіцит поставок. Але, як зазначається в презентації Єврокомісії, обмеження не вплинуло на імпорт газу до ЄС.
Високопоставлені дипломати і чиновники ЄС повідомили FT, що, попри падіння цін на енергоносії і рекордно високі запаси газу в сховищах країн блоку, на постачання цієї зими може вплинути війна між Ізраїлем і ХАМАС і потенційні диверсії на газовій інфраструктурі.
"Ми не знаємо, що станеться цього року. Ми маємо ситуацію в Ізраїлі, і ми не знаємо, як вона вплине на імпорт з Близького Сходу", - сказав один з дипломатів.
Джерела видання додали, що газопровід у Балтійському морі, який був пошкоджений на початку цього місяця, також викликає занепокоєння, і "було б добре мати страховку".
У розпал енергетичної кризи, спричиненої припиненням поставок газу РФ до Європи після вторгнення Кремля в Україну у 2022 році, ціни сягнули понад 300 євро за МВт-год, але не на тривалий період часу.
Держави ЄС врешті-решт погодилися, що гранична ціна набуде чинності, якщо ціни сягнуть 180 євро за мегават-годину протягом трьох днів поспіль.
Німеччина є однією з десяти країн, що підписали документ, ініційований Австрією, який натомість закликає приділяти більше уваги відновлюваній енергетиці, в тому числі збільшити цільовий показник ЄС - 42,5% енергії, отриманої з відновлюваних джерел до 2030 року, до 45%.
У документі, надісланому Єврокомісії цими вихідними, міститься прохання продовжити дію окремого надзвичайного законодавства, запровадженого під час кризи, яке дозволило державам ЄС прискорити видачу дозволів на будівництво вітрових та сонячних електростанцій.
"Агресивна війна Росії проти України також демонструє вразливість Європи через її залежність від невідновлюваних джерел енергії та імпорту критично важливої сировини. Ця залежність є ризиком для безпеки і підживлює інфляцію з негативними наслідками для соціальної згуртованості та конкурентоспроможності", - йдеться в документі.
У ньому також міститься заклик до послаблення правил державної допомоги для проектів з відновлюваної енергетики та до розширення зв'язків із розвитком відновлюваної енергетики в сусідніх з ЄС регіонах.
Німеччина та Франція наполягають на тому, щоб Єврокомісія розширила правила державної допомоги, які дозволили урядам виплачувати значні суми підтримки споживачам, що зіштовхнулися з високими цінами на енергоносії внаслідок війни. Дія цих заходів має завершитися до 31 грудня цього року.
Але Бельгія, Нідерланди, Данія, Естонія та Фінляндія в листі, надісланому комісару блоку з питань конкуренції Дідьє Рейндерсу в четвер, 19 жовтня, заявили, що немає "ані потреби, ані правових підстав" для продовження правил надзвичайної державної допомоги.
Міністр клімату та енергетики Нідерландів Роб Джеттен заявив FT, що фінансування було б краще використати "для усунення першопричини", інвестуючи в заходи з енергоефективності та енергозбереження.
У листопаді Єврокомісія має представити пропозицію щодо того, які заходи і правила мають бути продовжені. Добровільні заходи зі скорочення попиту на газ на 15% вже продовжені до березня 2024 року.
Раніше повідомлялося, що ЄС шукає нових постачальників після того, як Росія різко скоротила експорт газу. Також блок оголосив, що наполягатиме на глобальній відмові від більшості викопних видів палива. Водночас, європейські компанії продовжують укладати довгострокові газові угоди, що суперечить встановленим кліматичним цілям ЄС. Як пише Bloomberg, такі угоди свідчать про те, що найбільші покупці бачать світле майбутнє для газу, попри ставку блоку на відновлювані джерела енергії.