UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як зміниться продуктовий кошик українця через відключення світла: відповідь експертів

Молочної продукції і м’яса може стати менше, а ціни на овочі зростуть вже у грудні.

Українці можуть зіткнутися із дефіцитом м’ясних і молочних продуктів і здорожчанням овочів у магазинах, повідомляє UBR.ua. Спровоковані російськими атаками відключення електроенергії дестабілізують роботу виробників харчової продукції та підвищують її собівартість.

Птахівники знижують виробництво і шукають генератори

Постійні відключення електроенергії дестабілізують роботу птахопідприємств та порушують технологічні процеси. Продуктивність знижується, а собівартість виробництва зростає.

Виробники змушені знижувати виробництво для зменшення витрат, наголошує виконавчий директор асоціації «Спілка птахівників України» Сергій Карпенко.

Безперебійне електропостачання вкрай важливе: від нього залежить життєдіяльність птиці у приміщеннях, інкубація яєць тощо. Живлення потребують й інші технологічні процеси: виготовлення кормів, сортування та забій птиці, упаковка продукції, робота складських та холодильних приміщень.

Генераторів для забезпечення і роботи інкубаторів, і інших технологічних процесів не вистачає, підприємства шукають додаткові.

Ціни на закупівлю свинини просіли

Відключення стали проблемою і для виробників та переробників свинини, розповідає керівник аналітичного відділу асоціації «Свинарі України» Олександра Бондарська.

Вже місяць переробники стикаються з відмовами від замовленої охолодженої свинини, перенесенням постачань, вимушеним переглядом графіків виробництва та відвантаження готової продукції.

У жовтні в операторів залишалися чималі залишки непроданої продукції, і переробники були змушені зменшили обсяги заготівлі та завантаженість забійних цехів щонайменше на 20-30%.

Зміна попиту і перебої електропостачання посилили сезонне просідання цін на закупівлю живих свиней. За чотири тижні ціна на свинину живою масою впала з 73,9 грн/кг до 61,7 грн/кг.

Водночас зросли витрати на енергоресурси – вартість 1 кВт від дизельного генератора удвічі-тричі вища за стандартну.

«Виробники та переробники змушені йти на такі витрати, оскільки тривале відключення електроенергії призводить до великих виробничих втрат та більш високої собівартості продукції», - розповідає Бондарська.

Підприємства, які не встигли запастися генераторами, чекають на постачання з-за кордону від трьох до п’яти тижнів, підлаштовуючись під графіки відключень. Проте не всі технологічні процеси можна підлаштувати під графік (наприклад, кормовиробництво), тож резервне джерело живлення стає запорукою роботи.

Дефіцит молочної продукції цілком реальний

У найгіршому становищі опинилися молочні заводи, чия специфіка виробництва потребує безперебійного електропостачання.

Молокопереробка є системним та безперервним процесом, порушення технології призведе до зростання цін і дефіциту товару, пояснює директор «Союзу молочних підприємств України» Арсен Дідур.

За його словами, через відключення електроенергії без попередження молокопереробні підприємства вже втратили багато молочної сировини і готової продукції. Що ж до роботи на генераторах, то вона неодмінно призведе до здорожчання продукції.

Обленерго системно вимагають від молокопереробних підприємств скоротити споживання електроенергії до 50%. Та, за словами Дідура, таке скорочення спричинить зменшення обсягів виробництва, скорочення зарплати працівників підприємств, зменшення податкових надходжень, дефіцит української молочної продукції і зростання імпорту іноземної.

«Союз молочних підприємств» звернувся до уряду з проханням підтримати енергетичне забезпечення молокозаводів.

«Якщо питання залишиться невирішеним, наслідки для галузі можуть виявитися руйнівними. Молокозаводи будуть змушені припинити прийом молока, а виробники молока, не маючи збуту, позбавлятимуться поголів'я», – підсумовує Дідур.

Ціни на овочі зростуть до 20%

Внаслідок відключень електрики в Україні можуть здорожчати й овочі, вважає заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

Сховища необхідно опалювати, а деякі приміщення в них – охолоджувати. Для цього потрібна електрика. Використання дизель-генераторів як альтернативних джерел живлення позначиться на ціні.

«Сьогодні вартість дизельного палива становить понад 50 грн за літр. Щоб виробити 1 кіловат електрики, необхідно витратити пів літра солярки. Це мінімум 25 грн. Відповідно, зберігання овочів лише за енергоносіями дорожчає вчетверо», - пояснює Марчук.

Вже на початку зими ціна на овочі в Україні зросте на 15-20%, прогнозує аграрій.

Читайте також: В Україні зросли ціни на продукти: що подорожчало найбільше

Попри прогнози щодо зростання цін на продукти, деякі з них в листопаді здешевшали, зокрема борошно та гречка. Також ціни на більшість видів м'яса призупинили зростання.