2 січня британське фінансове видання The Banker визнало главу Національного банку України Андрія Пишного, призначеного на посаду у жовтні 2022 року, «Центральним банкіром 2024 року».
«Мало хто з очільників центральних банків має такий досвід роботи, як Андрій Пишний… з перших днів його робота була ускладнена реаліями війни: ракетними та безпілотними ударами по економічній та енергетичній інфраструктурі країни», – зазначає The Banker.
«Це міжнародне визнання, яке я розглядаю насамперед як ще один доказ спроможності України та українського народу, нашої здатності гідно долати виклики повномасштабної війни. Я пишаюся тим, що разом із командою професіоналів Національного банку можу зробити важливий внесок у забезпечення стійкості країни в ці часи суворих викликів, підтримуючи макрофінансову стабільність навіть в умовах постійних ракетних обстрілів та атак безпілотників», – сказав Пишний у коментарі The Banker.
Видання називає наступні ключові успіхи за час роботи Пишного на посаді:
- зростання довіри до гривні – за даними НБУ, за перші 11 місяців 2023 року гривневі строкові депозити фізичних осіб зросли на 28%;
- відновлення внутрішнього боргового ринку – обсяг кредитів збільшився на 98% порівняно з 2022 роком;
- інфляція знизилася з 26,6% до 5,1% за 11 місяців 2023 року;
- у жовтні 2023 року НБУ успішно відійшов від фіксованого обмінного курсу до курсу керованої гнучкості; після переходу різниця між готівковим та безготівковим курсами скоротилася до 3%, повідомляє центральний банк (для порівняння, на початку року вона становила 10%, а в травні 2022 року – 25%).
Серед важливих досягнень також відзначається програма Power Banking, яка дозволяє більш ніж 2375 банківським відділенням надавати основні фінансові послуги населенню навіть під час тривалих відключень електроенергії.
Також відзначається те, що у 2023 році НБУ відмовився від монетарного фінансування бюджету («друку гривні») (на відміну від 400 млрд грн у 2022 році) – завдяки тісній співпраці з Міністерством фінансів й використання інструментів для внутрішніх запозичень.
«Найголовніше, що ми зберегли довіру українців до наших дій та національної валюти. Ці досягнення були б неможливими без підтримки та співпраці: війна активізувала як наші внутрішні зусилля, так і масштабну допомогу міжнародних партнерів, у тому числі у фінансовому секторі. Глобальна допомога та феноменальна антикрихкість українського народу допомогли нашій економіці та фінансовому сектору вистояти та продовжити роботу», – заявив Пишний, додавши, що війна затягується – ризики зберігаються та з'являються нові виклики.
Нагадаємо, у грудні Пишний заявив, що у 2024 році Нацбанк планує ініціювати процес приєднання України до Єдиної зони платежів в євро (SEPA), що «дасть змогу нам зробити ще один крок в напрямі фінансової євроінтеграції».