Як і минулого тижня, знову зросло завантаження української газотранспортної системи (ГТС). Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна» з посиланням на дані "Оператора газотранспортної системи України".
Відповідно до даних, заявка "Газпрому" на транзит газу через територію Україну 7 лютого становить 107,8 млн куб. м, що майже дорівнює обсягу бронювання за довгостроковим контрактом (109 млн куб. м на добу).
Однак газопровід "Ямал-Європа", як і раніше, не використовується. У цього газопроводу залишається роль, що замикає або балансує. На 7 лютого "Газпром", як і раніше, не бронював його потужності.
Європейські споживачі нарощують відбір за контрактами з "Газпромом" з початку лютого після того, як контрактна ціна (у більшості контрактів використовується індекс "на місяць вперед") пройшла пік і наблизилася до поточних цін спотового (короткострокового) ринку.
Хоча зазначається, що з експортних газопроводів "Газпром" пріоритетно завантажує "Північний потік" (170 млн куб. м на добу), потім йде завантаження українського газотранспортного коридору (за довгостроковим контрактом заброньовано 109 млн куб. м на добу).
Нагадаємо, що прямий потік магістраллю "Ямал-Європа" припинився 21 грудня. Крім того, у січні транзит газу через Україну становив у середньому 54 млн куб. м на добу (мінімум 43 млн куб. м та максимум 74 млн куб. м), що вдвічі менше, ніж передбачено довгостроковим контрактом.
1 лютого, у порівнянні з показником у січні, російський "Газпром" збільшив транзит газу через територію України майже вдвічі – з 54 млн кубометрів до 107,7 млн кубометрів на добу.
Раніше Єврокомісія вирішила тимчасово включити атомну енергетику та газ у класифікацію екологічно стійких видів діяльності для інвесторів – до Зеленої таксономії ЄС. Першочергове завдання – відмовитись від вугілля.
Наразі запаси газу в Європі не сягають 40%. У першій половині січня "Нафтогаз" експортував у дальнє зарубіжжя на 40% менше за газ. Є прогноз щодо збереження такої тенденції.