UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Газпром" може знайти заміну українським і турецьким держімпортерам газу

Вчора російський "Газпром" зробив заяву, яка змушує хвилюватися українське Міненерго. У відповідь на відмову Туреччини закуповувати газ у Росії монополія заявила, що буде постачати його через приватні компанії.

У Міненерго стурбовані тим, що такий же варіант може бути використано і в Україні у випадку, якщо нинішні газові контракти буде розірвано. Це може призвести до втрати контролю України за внутрішнім ринком, відзначають експерти.

Так, "Газпром" вперше офіційно прокоментував відмову турецької державної Botas від третини постачань російського газу до країни. Голова "Газпром експорту" Олександр Медвєдєв заявив, що монополія може укласти контракт на ті ж обсяги (близько 6 млрд куб. м на рік) з приватними турецькими компаніями.

Високопоставлене джерело в Міненерго повідомило, що "Газпром" може застосувати прийом, аналогічний до турецького і в Україні, пише "Коммерсантъ-Украина".

"Зараз все, що заважає російській монополії постачати газ своїм "дочкам", - це контракт з "Нафтогазом", який не дозволяє робити це прямо", - відзначає співрозмовник видання. Однак, якщо договір буде розірвано через ліквідацію НАК, Україна може опинитися в ситуації, коли "Газпром" почне продавати газ безпосередньо своїм "дочкам" - "Газпромзбут-Україна" і "УкрГаз-Енерго", які мають ліцензії на продаж 21 млрд кубометрів газу на рік.

"З урахуванням реформи ринку газу, яка проводиться на вимогу Євросоюзу, сьогодні немає жодних законодавчих перешкод для такого роду продажів - "Газпром" може самостійно постачати газ і продати його на українському ринку через своїх "дочок"", - відзначає член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима.

Експерти також відзначають, що якщо "Газпром" домовиться про постачання газу турецьким трейдерам в обхід Botas, це посилить його перемовні позиції, у тому числі і з Україною. У такому разі загрози України ліквідувати "Нафтогаз", щоб розірвати контракт, можуть призвести не до зниження ціни, а до втрати Україною контролю над внутрішнім ринком.