"Газпром" продовжить транзитні поставки газу в Європу через територію України і після того, як в 2020 році закінчиться термін дії договору про транзит, але обсяги при цьому значно скоротяться. Про це заявив голова правління ПАТ "Газпром" Олексій Міллер в інтерв'ю Reuters.
"Що стосується транзиту через Україну після січня 2020 року, то ми вже заявили, що готові вести переговори... інша справа, що мова може йти виключно про менші обсяги. Десь близько 15 млрд кубометрів газу в рік, і ці обсяги призначені для країн, які межують з Україною", - сказав Міллер.
Транзит російського газу через Україну на початку 2000-х років становив понад 100 млрд кубометрів на рік. У 2016 році транзит склав 82,2 млрд кубометрів – на 22,5% більше, ніж у 2015 році.
Міллер заявив, що транзит через Україну знизиться з ряду причин, включаючи зростання видобутку "Газпрому" на Ямалі.
"Якщо подивитися на знімок з космосу, то (німецька) Грайфсвальд знаходиться просто по прямій лінії через Балтику від нових родовищ... Цей маршрут на дві тисячі кілометрів коротший, ніж через Україну", - сказав Міллер. Він також додав, що, на його думку, Україна десятиліттями не вкладала кошти в модернізацію трубопроводів, тому новий маршрут буде "екологічно безпечніше".
"Газпром" постачає газ до Європи за трьома основними маршрутами - ГТС України, трубопровід з Ямалу в Європу через Білорусь і Польщу, а також у Німеччину по "Північному потоку", прокладеному по дну Балтійського моря.
Нагадаємо, що 24 квітня європейські енергетичні компанії Engie (французька), OMV (австрійська), Royal Dutch Shell (англо-голландська), Uniper і Wintershall (обидві - німецькі) підписали договір з "Газпромом", згідно з яким профінансують "Північний потік - 2" в обсязі 50% від його вартості.
Раніше західні компанії відмовилися фінансувати будівництво "Північного потоку-2", і витрати "Газпрому" на реалізацію повинні були збільшитися в 2 рази до $ 1 млрд 750 млн.
Нагадаємо, в грудні Швеція відхилила запит російського "Газпрому" про оренду території порту острова Готланд для зберігання труб для будівництва газопроводу "Північний потік-2".
Проект "Північний потік-2" передбачає будівництво двох ниток газопроводу загальною потужністю 55 млрд куб м газу в рік від узбережжя Росії через Балтійське море до Німеччини.
Постпред РФ при ЄС Володимир Чижов заявив, що вважає нереальними перспективи побудувати обхідні газопроводи "Турецький потік" і "Північний потік-2" до 2019 року, коли закінчиться транзитний контракт з НАК "Нафтогазом України". Відповідно, так само нереально і припинення транзиту російського газу через Україну в найближчі роки.