UA / RU
Підтримати ZN.ua

Фонд держмайна анонсував зміни в оцінці нерухомості, яка продається разом із землею

Законопроєкт лежав у ВР без жодного руху з моменту реєстрації - 30 березня 2021 року.

Фонд держмайна анонсує розгляд у Верховній Раді законопроєкту, яким ліквідується так звана "фракційна оцінка землі", коли нерухомість та ділянка, на який вона розташована, оцінювалися нарізно. Про це повідомив голова ФДМУ Дмитро Сенниченко.

"Законопроєкт було розроблено спільно з представниками Світового Банку, наразі очікується його розгляд у Верховній Раді", - зазначив він.

Реформу оціночної діяльності у відомстві вважають "одним з ключових досягнень Фонду державного майна України в 2021 році".

Першим кроком стала ліквідація майданчиків-посередників, які брали кошти за внесення даних про оцінку до реєстру. Тепер це відбувається повністю безоплатно, завдяки чому громадяни зекономили понад 2 млрд грн.

Другим етапом реформи став запущений у 2021 році сервіс автоматичної оцінки вартості нерухомості. Тепер не обов’язково звертатися до оцінювачів для визначення вартості майна. Щоб отримати оцінку достатньо зайти на сайт та внести необхідну інформацію.

"Наступний етап нашої роботи – ліквідація фракційної оцінки та перехід до світових стандартів оціночної діяльності. Ці зміни дозволять впровадити в Україні правила, зрозумілі для бізнесу з будь-якої країни", – зазначив Сенниченко.

Читайте також: Дві оцінки, дві ціни. Щоб зберегти власність, досить доплатити?

Нагадаємо, проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України щодо питань оціночної діяльності був зареєстрований у Верховній Раді ще в березні 2021 року.

Як випливає з картки законопроєкту, відтоді він лежав у ВР без жодного руху.

Зазначений законопроєкт передбачає ліквідацію практики фракційної оцінки нерухомості, яка наразі визначає вартість нерухомого майна як суму його фізичних складових: землі та будівель, споруд та інше (так званих земельних поліпшень). Проєкт запроваджує принципи оцінки нерухомого майна як цілісного об'єкта. Відповідно, громадянам та юридичним особам при оцінці нерухомості не потрібно буде здійснювати оцінку двічі (окремо будівлі та земельної ділянки під нею).

Як писала ZN.UA, порушена в законопроєкті проблема справді актуальна. Вона полягає в тому, що для укладення угоди купівлі-продажу нерухомості потрібні два кваліфікаційних сертифікати, щоб оцінити один об'єкт, оскільки свого часу земельне відомство пролобіювало "виділення" оцінки землі в окрему спеціальність, навчати й сертифікувати яку могли тільки вони. І ось тепер пропонується відібрати ці повноваження в "земельників" та віддати їх Фондові держмайна. Читайте про це в матеріалі Людмили Сімонової - "Більше не будемо переплачувати?".

У той час, як Фонд держмайна бореться за ліквідацію фракційної оцінки, в нетрях парламенту народжуються ініціативи, які лише множать цю проблему. Читайте про це в матеріалі Людмили Сімонової  та Ольги Букрєєвої - "Квартира без землі — що голова без тулуба".