Рейтингове агентство Fitch знизило суверенний кредитний рейтинг Франції, попередивши, що програма реформ президента Еммануеля Макрона може загальмувати після драматичного підвищення пенсійного віку в країні, незважаючи на масові протести, пише Financial Times.
Рейтинг другої за величиною економіки єврозони знижений на один щабель до AA- зі стабільним прогнозом.
"Політична безвихідь і (іноді насильницькі) соціальні рухи становлять ризик для програми реформ Макрона і можуть створити тиск для більш експансивної фіскальної політики або скасування попередніх реформ", - пише Fitch.
Партія президента не має парламентської більшості і може зіткнутися з труднощами при виконанні інших пріоритетів, таких як підвищення зайнятості та скорочення бюджетного дефіциту за одночасного поліпшення державних послуг, таких як шкільна освіта.
Fitch також зазначає, що використання урядом конституційної тактики, відомої як стаття 49.3, для ухвалення непопулярної пенсійної реформи без голосування в парламенті може "ще більше зміцнити радикальні та антиістеблішментні сили" у французькій політиці.
"Це песимістична оцінка Fitch щодо перспектив зростання Франції та її боргової траєкторії. Вона недооцінює наслідки структурних реформ, ухвалених за останні кілька місяців французьким урядом, зокрема реформи страхування безробітних, пенсій та податків на виробництво", - прокоментував міністр фінансів Брюно Ле Мер.
Fitch очікує, що бюджетний дефіцит Франції становитиме 5 відсотків ВВП цього року через зниження росту і збільшення витрат, пов'язаних з інфляцією, порівняно з 4,7% у 2022 році.
Економіка Франції зросла на 0,2% у перші три місяці року, незважаючи на страйки, але інфляція також зросла у квітні до 5,9% у річному вимірі.
Фіскальні показники Франції "слабші, ніж в інших країн", пише Fitch, попереджаючи, що її державний борг, що вимірюється як частка економічного виробництва, "залишиться на помірній тенденції до зростання, відображаючи відносно великий бюджетний дефіцит і лише скромний прогрес у консолідації бюджету".
Протести та страйки проти пенсійної реформи тривають у Франції з січня. Після підписання Макроном закону про підвищення пенсійного віку з 62 до 64 років деякі невеликі протести продовжуються, а профспілки планують провести великий протестний марш 1 травня.