UA / RU
Підтримати ZN.ua

Фермери у Румунії протестують проти імпорту українського зерна: блокують кордони

Серед фермерів центральної та східної Європи зростає обурення через збільшення імпорту дешевого українського зерна, звільненого від мит до червня 2024 року, що завдало шкоди місцевим виробникам у плані цін та обсягів продажу.

Тисячі фермерів у кількох населених пунктах Румунії 7 квітня вийшли на протест проти впливу імпорту українського зерна на місцеві ціни. Протестувальники блокували тракторами та вантажівками рух на кордоні та закликали Європейську комісію втрутитися, повідомляє Reuters.

Україна є одним із найбільших у світі експортерів зерна. У минулому лютому Росія заблокувала українські морські порти, через які зазвичай вивозили зерно на продаж. Після цього організували "зерновий коридор", проте його недостатньо для повноцінного експорту, тому доводиться шукати альтернативні шляхи вивезення зерна. Ними, зокрема, стали сухопутні лінії експорту через Польщу та Румунію. У зв'язку зі зручною логістикою та дешевшими цінами українське зерно почало надходити у продаж і в сусідніх європейських країнах, що викликало обурення у місцевих виробників.

Польські та болгарські фермери також проводили акції протесту. Цього тижня міністр сільського господарства Польщі Генрік Ковальчик подав у відставку.

У Бухаресті в п'ятницю близько 200 фермерів провели акцію протесту біля будівлі місцевої штаб-квартири Європейської комісії, несучи транспаранти з написами: "Ми дотримувалися правил ЄС, але ЄС нас ігнорував", "Ви більше не можете тут пройти" та "Стабільність для румунських фермерів".

По всій країні тисячі фермерів використовували трактори, вантажівки та іншу техніку для блокування доріг та кордонів.

"Йдеться про нечесну конкуренцію в європейській спільноті. Я знаю, що нашим українським колегам теж треба продавати, але це нечесна конкуренція", - сказав Ніку Василе, голова Ліги румунських асоціацій фермерських виробників (LAPAR).

За його словами, виробничі витрати на пшеницю зросли на 70% за рік до 6,000 леїв ($1,326) за гектар.

Читайте також: Польща закликає Євросоюз обмежити імпорт українського зерна

За оцінками комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро через дешеве українське зерно. Комісія вирішила виплатити польським, болгарським та румунським фермерам компенсацію у розмірі 56,3 млн євро.

"Це конкретний захід, але суми невеликі, це правда. Міністерство подвоїть суму для Румунії", - сказав у п'ятницю міністр сільського господарства Румунії Петре Даеа.

У середу президент України Володимир Зеленський заявив, що очікує, що найближчими тижнями буде оголошено рішення, які пом'якшать гнів польських фермерів. Шість прем'єр-міністрів регіону попросили комісію втрутитися.

Незважаючи на світове зростання цін на пшеницю і продовольчі ризики для цілої низки країн, половина українського зерна, яке так важко вивозиться з країни, експортується з неймовірним дисконтом у 40%. Чому так склалося, пояснює Юлія Самаєва у статті «Як вийшло, що у нас найдешевша пшениця у світі».