UA / RU
Підтримати ZN.ua

Францію сколихнула енергетична криза: декілька людських історій від Associated Press і до чого тут війна

Хронічний дефіцит палива у Франції, спровокований страйками та панічними закупівлями бензину, випробовує на стійкість Айчу Фар, яка в своїй медичній соціальній роботі покладається на власну автівку. Таких, як вона в країні – мільйони. 

Навіть ближче до півночі інформація була надто важливою, щоб її проігнорувати: на сусідній заправці щойно поповнили запаси.  Тож Айча Фар взяла свого 6-річного малюка й вирушила в ніч. Доглядальниці потрібно було заправити свою машину, щоб вона могла продовжувати доглядати за незахищеними людьми на околицях Парижа, які покладаються на неї, щоб забезпечити їх їжею, чистотою та безпекою. Перспектива повного баку була варта того, щоб витягнути дитину з ліжка, пише Associated Press у матеріалі про енергетичну кризу, яка сколихнула Францію на тлі підвищення цін на нафту, не в останню чергу спровокованого війною Кремля проти України.

«Я загорнула його в ковдру і поклала на спину», — згадувала Фар у суботу, ніжно вмовляючи старшу жінку, за якою вона доглядає, випити на сніданок гарячого шоколаду.

Хронічний дефіцит палива у Франції, викликаний страйками та панічними закупівлями, псує нерви та випробовує на стійкість і винахідливість мільйонів французьких робітників, які покладаються на свої автівки для виконання своєї роботи.

Понад чверть автозаправних станцій по всій країні в суботу все ще були без одного або більше видів палива, заявив міністр енергетики Франції. У Паризькому регіоні ця кількість перевищила третину.

Автомобілісти іноді годинами стояли в чергах, щоб заправитися — не завжди вдало — і гнів спалахував.

Читайте також: Енергетична криза в Європі: французи висловились за обмеження опалення в приміщеннях до 19°C

Люди ходять пішки, щоб трохи заощадити 

У містечку Версаль, на південний захід від Парижа, 41-річна медсестра Орелі Мартен намагається вичерпати дорогоцінне паливо, що залишилося в її баку, і готується до наступного разу, коли їй доведеться відвідати автозаправку.

Вона встає задовго до світанку, щоб робити своїм пацієнтам ін’єкції, міняти пов’язки та надавати іншу необхідну медичну допомогу десяткам людей щоранку.

Замість того, щоб з легкістю курсувати на своєму Mini від одного пацієнта до іншого, вона все частіше снує між їх домівками пішки, коли може, проходжуючи по 10 кілометрів щоранку, щоб заощадити паливо.

«Я пересуваюсь на машині по мінімуму, — сказала вона. – Досі сподівався, що ситуація покращиться, але, на жаль, вона не покращується».

Читайте також: Прем'єрка Франції закликала зробити «нестерпною» ціну війни для Росії

Заборона закуповувати пальне каністрами

Протести сколихнули французькі нафтопереробні заводи та паливні склади. Страйкарі вимагали підвищення заробітної плати з того, що, на їхню думку, має бути їхньою часткою прибутків, отриманих від високих цін на нафту та газ на тлі глобальної енергетичної кризи, загостреної війною Росії проти України.

Після пошуків по магазинах предметів першої необхідності у розпал пандемії COVID-19, питання про пальне та де його знайти – нова одержимість у Франції. Уряд закликав автомобілістів не сіяти паніку. Деякі АЗС заборонили закуповувати каністрами.

Коли Мартін зіткнулася з іншими медсестрами,  першим, про що вони заговорили, був бензин. Одна медсестра, у якої закінчилося пальне, сказала Мартін, що один із її пацієнтів пропонує позичити їй свою машину. У групах обміну повідомленнями медсестри діляться порадами щодо АЗС, які були поповнені або мають пільги для медпрацівників.

Читайте також: Ринок бензину А-95 переповнений небезпечною для авто і людей "бодягою": експерти назвали заправки

Весь вихідний день – у черзі за бензином

Мартін сказала, що на деяких її колег-медсестер кричали інші автомобілісти за те, що вони намагалися йти поза чергою.

Маючи від 30 до 40 пацієнтів, до яких щодня потрібно навідатися, Мартін знає, що на початку наступного тижня їй потрібно буде заправитися.

«Мій вихідний у вівторок, і я думаю, що повного бака вистачить до того часу, — сказала вона. – Тож у вівторок я подивлюсь, чи потрібно мені провести день у черзі, і це те, що я зроблю, якщо для нас (медпрацівників) не буде відведено (окрему) заправну станцію».

«По правді кажучи, — додала вона, — я відтягувала цей неминучий момент».

Нагадаємо, нещодавно ЗМІ дізналися, як Єврокомісія планує послабити наслідки енергетичної кризи на континенті.