[media type="picture" position="1"У Донецькій області все частіше звучать сумніви щодо перспективи видобутку сланцевого газу на Юзівській площі. Екологи вважають, що розробка родовищ непоправно зашкодить навколишньому середовищу. Фахівці з енергетики не настільки песимістичні, однак серед них немає єдиної думки з цього питання. Вони визнають - екологічних ризиків не уникнути.
"Навіть при видобутку вугілля ризики вищі. Але це ж нікого не зупиняє, ніхто не вимагає закрити вугільні шахти. У США був один-єдиний випадок, коли вимирання риби в річці пов'язували з видобутком сланцевого газу на цій території. Але й там розслідування засвідчило, що винною була, до речі, вугільна шахта зі своїми відходами. За умови дотримання всіх стандартів ризики мінімальні", - заявив у коментарі ZN.UA директор енергетичних програм центру "Номос" Михайло Гончар.
- В адміністрації Януковича оголосили сланцевий газ екологічно безпечним
За його словами, небезпека технології гідророзриву надто перебільшена. "Сейсмічної активності це точно не спровокує. Знову ж таки, підривні роботи в шахтах не спричинили нічого подібного. Деякі із застосовуваних хімічних реагентів справді дещо небезпечні, але, по-перше, їхня частка в закачуваному під землю розчині близько 0,5%; по-друге, передбачена утилізація технічної води. Близько 60–80% використається повторно, а решта зберігається або в спеціальному відстійнику, або у вигляді сухого залишку", - пояснив він.
Утім, експерт визнав, що у випадку Донбасу є свої особливості. "Може бути небезпечною сума факторів техногенного навантаження. Донбас і так дуже потерпає від промислової діяльності, і важко сказати, чим обернеться поява ще одного джерела такого навантаження", - визнає М.Гончар.
Є в експертному середовищі і більш скептичні настрої. "Насправді навіть у США, де такі роботи ведуться вже 30 років, немає чіткого уявлення, який вплив чинить видобуток сланцевого газу на навколишнє середовище. Наслідки до кінця не вивчені. У кожнім разі видобуток газу - це вже не "чиста" технологія, і може йтися про мінімізацію екологічних ризиків, але не про повну їх відсутність", - вважає Юрій Корольчук з Інституту енергетичних стратегій.
Головним же "ризиком" він вважає слабкість позицій держави у відносинах з корпораціями масштабу Shell. "Чи вистачить у влади впливу, важелів, щоб ефективно контролювати дотримання технології? Чи зможе держава за потреби змусити компанію дотримуватись екологічних стандартів? Є побоювання, що інвестори можуть з метою зниження собівартості застосовувати не випробувані, а якісь експериментальні технології. У європейських країнах і США вони б ніколи на це не зважилися, але тут - можуть. І покласти цьому край, можливо, буде нікому", - зазначив Ю.Корольчук у розмові з кореспондентом DT.UA.
Ще менше віри владі в екологічних активістів. "У комісії облради з екології з 20 депутатів 15 - директори підприємств, які забруднюють довкілля. У нас навіть головний еколог області (Сергій Третьяков, начальник управління екології Донецької ОДА. - авт.) - співвласник семи забруднюючих підприємств! Чи можна сподіватися, що ці люди щиро дбатимуть про нашу екологію і боротимуться за неї? В Америці й Європі є сумніви щодо сланцевого газу. А в нас усі дружно голосують "за", причому не маючи на руках базового документа, тієї самої угоди про розподіл продукції", - заявив кореспонденту DT.UA голова асоціації "Зелений рух Донбасу" Володимир Березін.
Він додав, що і експерти, на його думку, схильні перебільшувати вигоди і применшувати ризики. "Фахівці зацікавлені, тому що вони будуть брати участь у проекті як підрядники", - вважає активіст.
Подробиці читайте у статті Євгенія Шибалова "Ілюзія діалогу" в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна". !zn
Читайте також:
Shell обіцяє Україні потроїти внутрішній видобуток газу
США готові поділитися з Україною технологією видобутку сланцевого газу
Українська влада звільнила Shell від сплати практично всіх податків