UA / RU
Підтримати ZN.ua

Допомога ВПО: як змінилися умови отримання тимчасового житла

На початку січня набрала чинності відповідна постанова Кабміну.

Через війну, яку розпочала Росія, багато українців змушені були виїхати в інші регіони та стати внутрішньо переміщеними особами. Вони мають право на грошову допомогу від держави та забезпечення тимчасовим житлом. Юристи «Право на захист» розповіли, що змінилося у порядку формування фондів та умов отримання житла.

Читайте також: Компенсація за розміщення ВПО: що змінилося у 2024 році

9 січня набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 05 січня 2024 р. № 7, що вносить зміни до Порядку формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 р. № 495.

В першу чергу, Порядок доповнено положеннями, які визначають хто з внутрішньо переміщених осіб не зможе отримати приміщення з фонду житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб.

Житлове приміщення з фонду не надаватиметься, якщо ВПО або будь-хто із членів її сім’ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, придатне для проживання, розміром не менше ніж 13,65 кв. метра на одну особу, що розташоване на територіях, не включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, або на територіях, включених до зазначеного переліку, для яких визначено дату завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації.

Відомості про наявність / відсутність такого житлового приміщення повинні будуть зазначатися у Заяві про взяття на облік громадян, що потребують надання житлового приміщення для тимчасового проживання з фонду житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб. Взяття ВПО на такий облік є першим кроком, необхідним для отримання тимчасового житла з фонду.

Відтепер Порядок буде розрахований саме на тих ВПО/сім’ї ВПО, які не мають у власності придатного для проживання житла відповідного розміру на підконтрольних Уряду України територіях, де не ведуться активні бойові дії та немає можливості бойових дій.

Порядок також було доповнено важливим уточненням щодо можливості відмови ВПО у взятті на зазначений облік. Тепер відсутність фонду на момент звернення ВПО щодо взяття на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, не може слугувати підставою для відмови у взятті особи на такий облік. 

Додатково було розширено перелік пріоритетних критеріїв, які використовуються для визначення пріоритетності надання ВПО житлових приміщень з фонду і нараховуються на сім’ю/ВПО за найвищим показником. Наразі вони включатимуть такі нові критерії:

Також було внесено зміни в деякі з передбачених раніше пріоритетних критеріїв, додатково конкретизувавши можливість їх застосування не тільки до сімей ВПО, але і до одиноких осіб:

Уряд вніс необхідні виправлення в один із передбачених Порядком загальних критеріїв (бали за якими нараховуються за наявності відповідних підстав) для визначення пріоритетності надання житлових приміщень ВПО. Йдеться про критерій, що стосується сімей, середньомісячний сукупний дохід яких за попередні шість місяців є меншим від прожиткового мінімуму на сім’ю та величини регіонального показника опосередкованої вартості наймання житла. 

Порядок також було доповнено положеннями щодо можливості органів місцевого самоврядування, місцевих держадміністрацій, відповідних військових адміністрацій фінансувати формування фонду житла, призначеного для тимчасового проживання ВПО, за межами територій, на яких здійснюються їхні повноваження.

Відповідно до нових положень п. 19 Порядку, у разі фінансування органами місцевого самоврядування (військовими адміністраціями населених пунктів - у разі їх утворення), місцевими держадміністраціями (відповідними військовими адміністраціями - у разі їх утворення) формування фонду житла, призначеного для тимчасового проживання ВПО, за межами території, в межах якої вони здійснюють повноваження, або залучення ними з цією метою коштів, відповідний уповноважений орган приймає рішення про надання ВПО житла з фонду, сформованого за рахунок таких коштів, відповідно до угод (договорів, меморандумів тощо), укладених між такими органами.

Органи місцевого самоврядування тих територій, із яких перемістилися ВПО, зможуть брати участь у розподілі житлового фонду у приймаючих громадах.

На думку юристів, фактична реалізація цих положень має позитивно вплинути як на стан формування фондів тимчасового житла, так і на можливості ВПО з відповідних громад, звідки було здійснено переміщення, отримати приміщення зі вказаного фонду для тимчасового проживання у приймаючих громадах.

Нагадаємо, як переселенцям не втратити право на виплати та пройти перевірку. Починаючи з 1 серпня 2023 р. органами Нацсоцслужби проводяться перевірки фактичного проживання ВПО.