UA / RU
Підтримати ZN.ua

Допомога переселенцям: чому можуть відмовити у виплатах ВПО

Юристи  проаналізували поширені причини.  

Через війну, яку Росія розпочала проти України, багато українців були змушені виїхати в більш безпечні регіони і стати внутрішньо переміщеними особами.

Читайте також: Допомога ВПО: чи можна отримати компенсацію за тимчасове розміщення родичів-переселенців

Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» проаналізували розповсюджені причини відмови у виплаті допомоги переселенцям та розповіли, які з них є неправомірними.

Громаду, з якої перемістилася особа, виключено з Переліку територій, на яких ведуться  бойові дії або тимчасово окупованих

Юристи зазначають, що це законна відмова у призначенні допомоги вперше та законна причина припинення виплат.

Але, навіть в такій ситуації, право на допомогу мають ВПО, житло яких зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження та якщо такою особою:

«Старі»  ВПО не мають права на виплати

За словами юристів, це залежить від обставин.

Право виплати мають і ВПО до 24.02.2022 р., які:

Переселенці мають інші джерела доходу

Це незаконна відмова, яка мала місце у перші місяці повномасштабного вторгнення.

Виплата допомоги на проживання ВПО не залежить від:

ВПО повторно перемістилася, але не поверталася додому

Це незаконна підстава для припинення виплат. Бувають випадки, коли ВПО повторно перемістилися і органи соціального захисту населення призупиняють виплати.

Відповідно до Порядку надання допомоги на проживання ВПО ​​у разі, коли внутрішньо переміщена особа змінювала своє місце обліку та не отримала допомогу, на яку вона мала право, допомога призначається за останнім місцем обліку.

ВПО із територій можливих бойових дій не мають права на виплати

Це незаконна відмова. Постановою Кабміну від 30 січня 2023 р. № 90 було запроваджено ряд важливих змін.

Території, для яких не визначена дата завершення бойових дій (дата припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації РФ, вважаються такими, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованими РФ.

Тобто, це означає, що переселенці із територій можливих бойових дій (за умови, що для даної території не вказана дата завершення можливих бойових дій), з 1 лютого 2023 мають право на допомогу на проживання ВПО і виплати будуть продовжені автоматично.

Для прикладу, це допомога на проживання ВПО була продовжена переселенцям із Харкова, Миколаєва, Зеленодольська Дніпропетровської області тощо.

Діти ВПО не мають права на виплати

Це залежить від обставин. Діти, які народилися у ВПО, мають право на отримання довідки переселенця. Щодо допомоги на проживання, то вони мають право на грошові виплати за умови, що їх батьки після 24.02.2022 р. перемістилися з населеного пункту в районі воєнних (бойових) дій або окупації.

ВПО відсутня за місцем фактичного проживання/перебування

Це залежить від обставин.

У випадку, коли після перевірки виявлено відсутність переселенця за місцем обліку ВПО і він протягом 10 календарних днів не прибув до органу соціального захисту населення, орган соціального захисту населення приймає рішення про припинення надання допомоги на проживання з наступного місяця.

Дана обставина є підставою для припинення виплат, а не скасування довідки ВПО.

ВПО виїхала за кордон

Залежить від обставин. Виїзд на постійне місце проживання за кордон є підставою для скасування довідки ВПО, а відповідно і виплат.

Також довідка скасовується, а виплати припиняються на підставі інформації про тривалу відсутність особи за місцем проживання (понад 60 днів). Окрім того, якщо після перевірки виявлено відсутність переселенця за місцем обліку ВПО і він протягом 10 календарних днів не прибув до органу соціального захисту населення, то виплати припиняються.

Іноді відбуваються затримки виплат для ВПО. Нагадаємо, чому це відбувається та коли чекати зарахування грошової допомоги на картку.