UA / RU
Підтримати ZN.ua

Держава буде рятувати проблемні банки за свій рахунок

За рекомендацією МВФ, держава буде рятувати тільки великі банки, на що може бути витрачено 43 млрд грн в 2014-2015 рр. У разі виникнення проблем в інших банках Фонд настійно рекомендує їх негайно "ховати".

МВФ вимагав від України зобов'язати всіх власників банків при необхідності проводити рекапіталізацію. За даними ZN.UA, до половини власників фінустанов з недостатнім капіталом не готові робити це за свій рахунок. Тому експерти МВФ і співробітники НБУ зважилися проводити рекапіталізацію банків за рахунок держави. Як і в 2008-м. Втім, це крайній сценарій, якого МВФ намагається уникнути.

Зокрема, виділяючи другий транш, МВФ дозволив уряду на час дії програми stand-by витратити 2,8% ВВП (у т.ч. 0,8% ВВП у Фонд гарантування вкладів фізосіб) на фінансування банківського сектора. Крім того, в жовтні-грудні на потреби фонду та рекапіталізації банків уряд може направити ще 23,5 млрд грн з бюджету.

Виходячи з розрахунків ZN.UA, виходить, що МВФ дозволив уряду в цьому році внести в капітали банків 20,5 млрд грн. І ще до 22,5 млрд в 2015-м.

При цьому держава буде рятувати тільки великі банки. А саме ті, які "важать" не менше 2% активів банківської системи. Або в яких знаходиться не менше 2% депозитів всієї банківської системи.

За станом на 1 липня таких банків було лише 13 за активами (див. табл.). Серед них українські державні Ощадбанк і Укрексімбанк; російські державні Промінвестбанк, "Сбербанк Росії" і "ВТБ Банк", а також " Укрсоцбанк", "Райффайзен Банк Аваль" і "Альфа-банк", які належать іноземним фінансово-банківським групам. Крім них, приватні Приватбанк Ігоря Коломойського, "Дельта Банк" Миколи Лагуна, "Надра" Дмитра Фірташа, ПУМБ Ріната Ахметова, "Фінанси і кредит" Костянтина Жеваго.

До цієї групи ще додаються ще 3, виходячи з розмірів клієнтських коштів: Укрсиббанк "Креді Агріколь", що належать французам, а також VAB Олега Бахматюка.

У разі виникнення проблем в інших банках МВФ рекомендує їх негайно ховати.

При цьому вклади фізосіб будуть відшкодовуватися через Фонд гарантування вкладів. Депозити акціонерів, членів наглядової ради та керівництва банків МВФ компенсувати забороняє.

У свою чергу, в Міністерстві фінансів буде відновлено підрозділ, що займався управлінням і координацією роботи державних банків.

Однак це крайній сценарій, якого МВФ намагається уникнути.

Докладніше в статті Андрія Блінова "Шістнадцять обраних і НАК" в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна". !zn